Novi lijek može da poboljša liječenje, ali i da spasi život velikog broja djece
Međunarodna farmaceutska kompanija "Novartis" sa sjedištem u Bazelu, i neprofitna fondacija koja se bavi razvojem lekova protiv malarije MMV (Medecines for malaria venture) sa sjedištem u Ženevi, lansirali su na tržište lijek za iskorenjivanje malarije među djecom "koartem dispersibl" (Coartem Dispersible).
Dva švajcarska proizvođača ističu da "koartem dispersibl" može da obezbijedi stopu izliječenja veću od 97 odsto u nekomplikovanim slučajevima malarije među djecom, prenijeli su francuski mediji.
Novi lijek može da poboljša liječenje, ali i da spasi život velikog broja djece, među kojima je 700.000 mlađih od pet godina koji godišnje umru od malarije, istakao je jedan od "Novartisovih" rukovodilaca Hans Ritveld.
On je dodao da je "Novartis" spreman da, ukoliko postoji potražnja, proizvodi godišnje 100 miliona pakovanja toga lijeka.
Infektivnu bolest malariju, od koje svakih 30 sekundi umre po jedno dijete, izaziva sićušni parazit plazmodijum koga prenose komarci.
Simptomi bolesti su povećana telesna temperatura, glavobolja, umor, pojačano znojenje, povraćanje, ali mogu se javiti i nešto drugačiji znaci kao što su suv kašalj, bolovi u mišićima, uvećanje jetre ili čak nervne disfunkcije i gubitak svijesti.
(Tanjug)