Kako je u petak najavio ministar odbrane Rusije Anatolij Serđukov, "tokom dana odvođenje tih jedinica sa teritorije Gruzije biće završeno".
Sve ruske vojne jedinice, poslate kao pojačanje mirovnom kontingentu u Južnoj Osetiji, po naredbi vrhovnog komandanta, predsjednika Rusije Dmitrija Medvedeva, u petak u šest sati po moskovskom vremenu (četiri po srednjeevropskom) počeće povlačenje u tu otcepljenu gruzijsku autonomnu oblast sa teritorije uže Gruzije.
Kako je u petak najavio ministar odbrane Rusije Anatolij Serđukov, "tokom dana odvođenje tih jedinica sa teritorije Gruzije biće završeno", prenio je Itar-Tas.
Prema njegovim riječima, u zonama bezbjednosti ostaće samo ruski mirovnjaci na specijalno opremljenim punktovima "u broju neophodnom za osiguranje bezbjednosti".
Parlament Južne Osetije u petak je zvanično zatražio od Rusije da prizna nezavisnost te oblasti koja se otcijepila od Gruzije, javila je danas ruska agencija RIA Novosti.
Parlament Južne Osetije je taj zahtev uputio ruskom predsjedniku Dmitriju Medvedevu i Savjetu federacije, gornjem domu ruskog parlamenta, javila je RIA Novosti.
"Republika ima sva svojstva i atributime suverene zemlje", navodi se u deklaraciji južnoosetijskog parlamenta.
Zamjenik načelnika Generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin saopštio je juče da će uz administrativnu granicu Južne Osetije i Gruzije biti fomrirana zona bezbjednosti u dvije linije između kojih će biti tampon-zona.
Na prvoj liniji, kako je rekao, biće razmještena 272 ruska mirovnjaka a na ostalih 10 punktova uz administrativnu granicu njih 180.
Komandant Kopnene vojske Rusije Vladimir Boldirjev rekao je danas da će posmatrački punktovi mirovnjaka profunkcionisati u petak a "jedinice koje ne budu angažovane u tom pravcu, vraćaće se".
Boldirjev, koji komanduje ruskom vojskom u zoni južnoosetijskog konflikta rekao je da će ruskoj vojsci biti potrebno oko 10 dana da u utvrđenom poretku pređe preko Južne Osetije u Rusiju.
Sakašvil: Zapad mora naterati Rusiju da ode iz Gruzije
Gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili rekao je u današnjem intervjuu za francuski list "Figaro" da bi Evropska unija i SAD trebalo da preduzmu korake da nateraju ruske snage da napuste Gruziju i zaustave njihov dalji ekspanzionizam.
Njegov komentar usledio je u trenutku dok raste frustracija Zapada zbog ruskog odlaganja da povuče trupe iz Gruzije, kako je to dogovoreno primirjem u kojem je posredovao francuski predsjednik Nikola Sarkozi, prenijela je britanska agencija Rojters.
"Oni moraju naterati Rusiju da napusti gruzijsku teritoriju", rekao je Sakašvili u intervjuu objavljenom na sajtu francuskog lista.
"Ako dozvolimo ovom režimu da čini šta hoće, on se neće tu zaustaviti", rekao je Sakašvili.
"Moramo obezbijediti da Rusima to ne prođe tek tako, inače će misliti da mogu da rade šta hoće i da uvode nova pravila", dodao je on.
On je takođe kritikovao primirje koje je sklopljeno uz posredovanje Francuske kao "nejasno i dvosmisleno", dodajući da ostavlja prostor Rusima da čine šta hoće na terenu.
"Rezultat je da sada moramo da zavisimo od dobre volje Rusije. Jedine snage na terenu su ruske", kazao je Sakašvili.
(Tanjug)