Donald Tramp prijeti Panami da će Amerika "povratiti" kontrolu nad ovim kanalom. "CNN" je istražio ko je nadležan za kanal oko kog su u verbalnom sukobu SAD i Kina.

Novi-stari američki predsjednik Donald Tramp je u prvim danima svog povratka na vlast u Bijelu kuću u Vašingtonu krenuo u agresivnu kampanju pritiska na Panamu oko kontrole nad Panamskim kanalom. Američki "CNN" je u svom velikom tekstu analize istražio ko zaista polaže pravo na kanal oko kog su u diplomatskom sukobu Sjedinjene Američke Države i Narodna Republika Kina.
"Prvenstveno, Kina upravlja Panamskim kanalom, a mi ga nismo predali Kini. Dali smo ga Panami i sada ga uzimamo nazad", izjavio je Tramp na inauguraciji 20. januara.
Nakon ovog govora, u medijima širom svijeta povela se velika polemika kako Amerika planira da preuzme kontrolu nad ovim kanalom i ko ga zaista kontroliše. Prema istraživanju "CNN-a", ne postoje formalno-pravni dokazi da Kina zaista kontroliše Panamski kanal.
Njime upravlja nezavisno tijelo koje je oformila Panama. Peking se u više navrata dosad oglašavao o ovoj temi i negirao je da upravlja kanalom.
Zašto Tramp "forsira" narativ da Kina kontroliše Panamski kanal?
Kako je Tramp objasnio, u fokusu njegovog argumenta da "Kina upravlja Panamskim kanalom" nalazi se da se u Hong Kongu nalazi sjedište kompanije (CK Hutchison) koja upravlja dvema važnim lukama na oba kraja kanala koji je dugačak oko 80 kilometara. O ovom problemu se oglasio i predsjednik Paname Hose Raul Mulino koji je naveo da "kontrola nad kanalom nije uopšte predmet rasprave" i da je "njegova država već napravila brojne druge ustupke pod pritiskom Amerike".
Početkom februara, Mulino se sastao sa Markom Rubiom, državnim sekretarom. Dogovoreno je da će Panama napustili kinesku infrastrukturu "Pojas i put" što predstavlja veliki udarac za Peking.
CK Hutchison - kineska kompanija koja kontroliše dvije od tri luke u Panamskom Kanalu
Sjedište kineske kompanije "CK Hutchison" nalazi se u centru Hong Konga, važi za jednog od najvećih svjetskih operatera luka koji upravlja sa 53 luke u 24 države. Dobili su koncesiju prvi za dvije od tri luke 1997. godine kada su Panama i SAD zajednički upravljale, a koncesija je obnovljena na 25 godina 2001.
"Ako dođe do sukoba i Kina im naredi da urade sve što mogu kako bi opstruisali kanal da se ne SAD više ne bave trgovinom, oni bi to morali da urade", objasnio je Rubio o situaciju sa Panamskim kanalom.
Odnosi Kine i Paname
Kineski predsjednik Si Đinping je poslednji put posjetio ovu zemlju 2018. godine kada je naglasio koliko im je ona važan strateški partner. Tada su dvije zemlje potpisale 19 sporazuma o saradnji u oblasti trgovine, infrastrukture, turizma i bankarstva.
(MONDO)