Italijanska premijerka Đorđa Meloni izabrana za najmoćniju osobu u Evropi.
Magazin Politico tradicionalno svake godine vrši odabir osoba koje su obilježile politiku u Evropi. Jedna od kategorija odnosi se i na najmoćniju osobu u Evropi, a to je ove godine italijanska premijerka Đorđa Meloni.
U opisu djelovanja Meloni, Politico ističe kako je za manje od jedne decenije liderka desničarske stranke Braća Italije prošla put od smjene kao ultranacionalističkog zaluđenika do toga da je izabrana za premijerku Italije i da se etablirala kao figura s kojom Brisel, a sada i Vašington, mogu poslovati.
"Meloni je dospela na naslovnice širom svijeta kada je postala prva premijerka Italije, ali malo ko je predvidio da će dugo trajati na toj funkciji. Stručnjaci su očekivali da će sukobi neizbježno podijeliti njenu vladajuću koaliciju desnih stranaka, a u Briselu je bilo malo razumijevanja za nju", navodi Politico.
Ipak, u protekle dvije godine Meloni je konsolidovala svoju vladu kao jednu od najstabilnijih koje su postojale u posleratnoj Italiji.
"Iako je zemlja opterećena državnim dugom koji iznosi 137 posto njenog bruto domaćeg proizvoda, ekonomska prognoza nije toliko strašna da bi uplašila strane investitore koje privlači neobično mirno političko okruženje. Premijerka rutinski koristi sudove kako bi pokušala ućutkati kritičare, podnoseći tužbe za klevetu protiv ličnosti u rasponu od frontmena benda Placebo Briana Molka, koji ju je nazvao 'fašistom' tokom koncerta 2023. - do učitelja koji ju je nazvao 'neonacistom' okom diskusije u učionici. Ona je takođe krenula kritikovati novinare italijanske državne televizije, koja je početkom ove godine stupila u štrajk u znak protesta protiv vladine cenzure", navodi se.
Izvor: SOPA Images / ddp USA / ProfimediaPolitico je ukazao i na njenu raspravu s predsjednikom regije Campania Vincenzom De Lucom.
"Nakon što ju je predsjednik regije Vincenzo De Luca nazvao kuč.om na predizbornom skupu. Nešto kasnije, premijerka je stigla u regiju te je pozdravila predsjednika riječima: 'De Luca, ja sam ta ku.ka Meloni, kako ste?", stoji u analizi.
Vremenom, Meloni je dobila i povjerenje Brisela te je od nepoželjne osobe postala savršen partner za Brisel.
"Umjesto da osude eroziju građanskih sloboda koja se dešava u Italiji, lideri EU su to odbacili kao internu stvar. Otkako je došla na vlast, Meloni je izvela impresivan ideološki čin. Uspjela je zadržati anti-EU retoriku na minimalnom nivou te je izbjegla sukobe s Briselom. Njen komplikovan odnos s predsjednicom Evropske komisije Ursule fon der Lajen naglašava moć kojom trenutno raspolaže. Predsjednica Komisije provela je mjesece 'udvarajući' se liderki desnice u pokušaju da je natjera da podrži njen ponovni izbor na čelnu poziciju prošlog juna. Iako je italijanska premijerka bila uzdržana kada je održano ključno glasanje, Lajen je i dalje težila ka njegovanju dobrih odnosa s Meloni", pojašnjava se.
Ono što ostaje pitanje jeste i to da li će svoj uticaj Meloni početi da koristi i van Italije, a naročito u odnosima s novim predsjednikom SAD-a Donaldom Trampom.
"Do sada je Meloni svoj uticaj uglavnom koristila u Italiji. Sada je pitanje da li će početi da pokazuje svoje mišiće na međunarodnom planu i da li će, sa novim vjetrom koji puše preko Atlantika, nastaviti da igra lijepo sa institucijama poput EU i NATO, ili će se, kako sugerišu analitičari, vratiti svojim desničarskim korenima", zaključuje se.