Nedavno održani samit NATO-a pokazuje da svijet postaje složeniji.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u nedelju da prisustvo Australije, Japana, Novog Zelanda i Južne Koreje na ovonedeljnom samitu NATO-a pokazuje da svijet postaje složeniji.
Govoreći na CBS-u "Face the Nation“, rekao je: "Rat u Ukrajini pokazuje koliko su Rusija i Kina i Sjeverna Koreja i Iran blisko povezani. Kina je glavni pokretač ratne agresije Rusije protiv Ukrajine.
Pozivajući se na kineskog predsjednika Si Đinpinga i ruskog predsjednika Vladimira Putina, Stoltenberg je dodao: "Svi oni žele da NATO, Sjedinjene Države propadnu u Ukrajini, a ako Putin pobedi u Ukrajini, to ne samo da će ohrabriti predsjednika Putina, već bi ohrabrilo i predsjednika Sija. Kao što je japanski premijer rekao: Ono što se danas dešava u Ukrajini može se dogoditi sutra u Aziji.
NATO, koji je nastao 1949. kao odgovor Zapada na sovjetsku dominaciju u istočnoj Evropi, obilježiće svoju 75. godišnjicu samitom u Vašingtonu od utorka do četvrtka.
Alijansa sada ima 32 članice, dodajući Finsku i Švedsku od početka rusko-ukrajinskog rata. Ukrajinu tek treba da zvanično pozove NATO, a nije jasno kada bi se to moglo dogoditi.
Bez obzira na to, Stoltenberg je rekao da podrška Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije ostaje prioritet.
"Donosimo važne odluke“, rekao je Stoltenberg na samitu, "o pojačavanju naše podrške Ukrajini, a NATO će preuzeti pružanje i koordinaciju bezbednosne pomoći Ukrajini“.
Stoltenberg je rekao da ga nije uznemirila nedavna posjeta mađarskog premijera Viktora Orbana Moskvi, gde se sastao sa Putinom u okviru, kako je rekao, "mirovne misije“. Mađarska, koja je bila deo sovjetskog bloka tokom Hladnog rata, članica je NATO od 1999. godine.
"Za mene je važno da su se svi saveznici složili da moramo učiniti više za Ukrajinu“, rekao je Stoltenberg, rekavši da alijansa nije zainteresovana za mir koji bi omogućio nastavak okupacije ukrajinske teritorije od strane ruskih snaga.
Ovo će biti poslednji takav samit pod vođstvom Stoltenberga, bivšeg norveškog premijera kojeg će na jesen naslediti bivši holandski premijer Mark Rute.
Stoltenberg je odbio da odgovara na pitanja domaćina Roberta Koste o sposobnosti predsjednika Džoa Bajdena za funkciju ili bilo čemu drugom u vezi sa američkim izborima 2024.
"Mislim da je važno da se NATO kloni takve vrste domaćih razgovora. Oni su, naravno, važni u Sjedinjenim Državama, ali NATO ne bi trebalo da bude dio toga“, rekao je on.