U Adenskom zalivu je došlo do velike ekološke katastrofe kada su Huti napali brod koji je ostavio iza sebe trag nafte dugačak 30 kilometara.
Huti su napali teretni brod koji je iza sebe ostavio veliku naftnu mrlju u Adenskom zalivu, a Sjedinjene Američke Države ocijenile su to u petak kao ekološku katastrofu koja bi mogla da se pogorša, prenosi "Jutarnji list". Teretni brod "Rubymar" plovio je pod zastavom Belizea, njim je upravljao Liban, a prevozio je zapaljivo vještačko đubrivo.
#British-registered cargo ship 'Rubymar' sunk by#houthis'Anasrallah' of#Yemen, as they allowed the crew to be evacuated to#Djibouti#redsea#RUBYMAR
— Ali Yehya علي أحمد يحيى (@Ali_Yehya1981)February 20, 2024
فيديو إغراق السفينة البريطانية روبيماري في#البحر_الأحمر، بعد استهدافها من قبل انصار الله الحوثيين#اليمنpic.twitter.com/Jv3ZzQlU7u
Brod stoji u mjestu nakon raketnog napada za koji su odgovornost preuzeli jemenski pobunjenici. Posada je evakuisana u Džibuti nakon napada na brod sa boka.
Drugi projektil pogodio je palubu broda, ali nije prouzrokovao veću štetu. Brod je usidren, u njega polako voda prodire, a naftna mrlja iza njega dugačka je oko 30 kilometara.
No one talks about the environmental damage caused by the Houthis attack on Rubymar, a Belizean-flagged cargo ship.
— Voice from the East (@easternvoices)February 24, 2024
leaving a huge oil slick of over 30km in the Gulf of Aden.
The ship is carrying 41,000 tons of fertiliser, which If spilled into the sea,be a fatal nature disaster.pic.twitter.com/5PAz9ZR6yP
U trenutku napada, brod "Rubymar" prevozio je više od 41.000 tone vještačkog đubriva koje je moglo da se "istrese" u Crveno more i da pogorša situaciju. Od trenutka kada su Huti počeli da napadaju komercijalne brodove, napad na "Rubymar" načinio je najveću štetu.