Prioritet broj jedan Saudijske Arabije je da obezbijedi sopstvenu zaštitu.
Kada je američki državni sekretar Entoni Blinken početkom januara krenuo u diplomatsku turneju po Bliskom istoku, nadao se da će ubijediti regionalne sile da se pridruže vojnom savijetu predvođenom SAD, čiji je cilj da odvrati Hute od napada na brodove u Crvenom moru.
Ali dočekao ga je hladan tuš. Samo jedna zemlja u regionu, Bahrein, otvoreno se pridružila Grupi za zaštitu plovidbe Crvenog mora. Najveći udarac zadao je saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman, koji je odlučio da se pozicionira što dalje od sukoba sa jemenskim pobunjenicima. Prilično ironično saopštenje uslijedilo je nakon američko-britanskih napada na mete povezane sa Hutima u Jemenu, kada je Rijad pozvao SAD na "uzdržanost", piše Jutarnji list.
Saudijska Arabija, koja je skoro devet godina u ratu protiv Huta, sada je odlučila da ostane na klupi i posmatra situaciju sa strane. Saudijski prestolonasljednik navodno nije oklijevao da kaže Blinkenu da Rijad od 2015. godine neprestano upozorava Vašington na opasnost koju predstavljaju Huti. Saudijci su godinama tražili od Vašingtona pomoć u borbi protiv jemenskih militanata, ali su ih SAD dosljedno ignorisale. Saudijska Arabija je na kraju smanjila svoje vojno učešće u Jemenu, djelimično zbog američkog pritiska, a saudijski zvaničnici su ušli u mirovne pregovore sa Hutima.
Prioritet broj jedan Saudijske Arabije je da obezbijedi sopstvenu zaštitu. Pregovori sa Hutima traju od 2021. godine, ali su tek nedavno prekinuli ćorsokak. Krajem decembra, specijalni izaslanik UN-a za Jemen Hans Grundberg rekao je da su zaraćene strane obećale da će poštovati novi prekid vatre i slijediti mirovni proces pod vođstvom Ujedinjenih nacija za okončanje rata. Posljednje što Saudijska Arabija sada želi jeste eskalacija sukoba, o čemu govori i činjenica da ovih dana Rijad održava i otvoren dijalog sa Iranom.