Kim Džong-un naveo da je Republika Koreja njihov primarni i nepromjenljivi glavni neprijatelj.
Nema kraja ludilu sjevernokorejskog predsjednika Kim Džong-una. Sada je najavio da će u ustav unijeti formulaciju prema kojoj je Južna Koreja "primarni neprijatelj", Takođe je rekao da "može da se precizira u našem ustavu pitanje potpune okupacije, aneksije, potčinjavanja i vraćanja Republike Koreje kao dijela teritorije naše zemlje, u slučaju da izbije rat na Korejskom poluostrvu".
On je to izjavio u ponedeljak, 15. januara, tokom govora na 10. sjednici 14. Vrhovne narodne skupštine. Zbog toga je zatražio reformu obrazovanja kako bi "mladim Sjevernokorejcima usadio čvrstu ideju da je Republika Koreja njihov primarni i nepromjenljivi glavni neprijatelj".
Takođe je obećao da će trajno prekinuti sve međukorejske komunikacione kanale, uključujući i fizičko presijecanje željezničkih linija sa Južnom Korejom. Istovremeno je odlučio da raspusti tri agencije posvećene promovisanju međukorejske saradnje. To znači obustavu svih razgovora na nivou vlade, projekata ekonomske saradnje i putovanja.
Hong Min, viši naučni saradnik na Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje, kaže da je ovo fundamentalna promjena u međukorejskim odnosima u 70-godišnjoj istoriji podjela. "Ovim Kim šalje poruku Seulu i Vašingtonu da Južna Koreja više nije relevantan sagovornik u pitanjima vezanim za odnose na Korejskom poluostrvu i da je jedino on taj koji će pregovarati o budućnosti sa američkim predsjednicima".
Cha Du-hieogn, viši istraživač na Asanovom institutu za političke studije, prokomentarisao je da će ustavni amandman služiti samo da istakne nenormalne vrijednosti koje zastupa izopačeni režim. "Sjeverna Koreja je prošle godine integrisala politiku jačanja svojih nuklearnih snaga u svoj ustav. Sada pokušava da odredi određenu zemlju kao primarnog neprijatelja, dodatno odstupajući od međunarodnih standarda u pogledu toga šta predstavlja normalne ustavne vrijednosti za zemlju".
Administracija južnokorejskog predsjednika Jun Suk Jeola odgovorila je kako su sjevernokorejske vlasti okarakterisale međukorejske odnose ne kao veze između nacija koje dijele homogenu pozadinu, već kao odnose između neprijateljskih nacija. "Ovo priznanje odražava antinacionalnu i antiistorijsku prirodu Kimovog režima. Ako Sjeverna Koreja provocira, mi ćemo uzvratiti višestruko većom snagom", upozorili su oni.
Mala vjerovatnoća novog rata na poluostrvu
Portparol Stejt departmenta je istakao da su SAD razočarane stalnim odbijanjem dijaloga i eskalacijom neprijateljske retorike prema Republici Koreji. Uprkos rastućim tenzijama između dvije Koreje, politički analitičari su i dalje uvjereni da je malo vjerovatan novi rat na poluostrvu.
Biće vojnih provokacija, ali neće biti većih sukoba, smatraju Seul i Vašington. To se objašnjava pomalo opreznim drugim dijelom Kimovog govora, u kojem je objasnio da nema razloga da se Sjeverna Koreja odluči na rat. "Nema namjere jednostranog ulaska u rat. Ali jednom kad rat postane stvarnost sa kojom smo suočeni, nikada nećemo pokušati da ga izbjegnemo".