Kineski predlog za mir sa skepsom je primljen u Ukrajini i na Zapadu jer se Kina smatra saveznicom Rusije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da bi kineski predlog za mir s Ukrajinom mogao da postane realan temelj za dogovor Kijeva i Moskve, pokazuje razgovor za kinesku televiziju koji je objavio Kremlj. Ruski predsjednik u utorak putuje u Peking gdje će se sastati s kineskim čelnikom Si Đipingom.
Putin optužuje Ukrajinu da ne dopušta pregovore o miru: "Kako možete održavati pregovore ako oni to ne žele, a potom su i objavili normativni dokument koji ih zabranjuje?". Naglasio je da je preduslov početka pregovora ukidanje tog dekreta postojanje volje za razgovor. Kijev ponavlja da ruska vojska mora napustiti ukrajinsku teritoriju prije početka razgovora.
Kineski predlog za mir sa skepsom je primljen u Ukrajini i na zapadu jer se Kina smatra saveznicom Rusije te nikad nije osudila invaziju koju je Moskva pokrenula u februaru 2022. godine. Očekuje se da će u Pekingu Putin i Si razgovarati o međunarodnoj politici, uključujući i o situaciji na Bliskom istoku, saopštio je Kremlj. Biće to drugi Putinov put u inostranstvo, nakon Kirgistana prošle nedelje, otkad je Međunarodni kazneni sud u martu izdao potjernicu za njim zbog optužbi o ratnim zločinima. Kina nije potpisnica Rimskog statuta kojim je taj sud osnovan te stoga može da ignoriše potjernicu.
S Putinom u Kinu putuje i Aleksej Miller, čelnik gasnog giganta "Gazproma", Igor Sečin, direktor naftnog giganta "Rosnjefta", prenosi agencija RIA. RIA, pozivajući se na funkcionera Kremlja Jurija Ušakova piše da se tokom posjete ne očekuju novi gasni ili naftni dogovori.
Rusija planira da izgrai drugi gasovod do Kine, Moć Sibira 2, s kapacitetima 50 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ali razgovori o cijenama i drugim pitanjima vezanim za izgradnju gasovoda dosad nisu bili konkretni. Putin je tokom posjete Kini prošle godine osigurao 30 godina dug ugovor o snabdevanju Kine s 10 milijardi kubnih metara plina s ruskog ostrva Sahalina.