Utvrđenja koja su namijenjena zaštiti ruske oblasti Belgorod su neefikasna.
Utvrđenja koja su namijenjena zaštiti ruske oblasti Belgorod od napada preko granice, a koja se graniči sa Ukrajinom, su neefikasna. Ovaj region bio je na meti čestih napada granatiranja i udara dronova od kad je počela ruska invazija na Ukrajinu.
Rusija je, kako se navodi, često krivila Ukrajinu za napade. Prekogranični napad 22. maja iz ukrajinskog regiona Sumi od strane paravojnih formacija protiv Kremlja istakao je ranjivost Belgorodske oblasti i opasnost od prelivanja rata na Rusiju. To je pokazalo neefikasnost onoga što je poznato kao zasječna linija rovova i protivtenkovskih betonskih blokova, poznatih kao "zmajevi zubi", prema zajedničkoj istrazi ruskog medija 7k7 i belgorodskog izdanja Pepel, piše newsweek.com navodeći.
Mediji su otkrili da je odbrana koštala 10 milijardi rubalja (124.285.400 dolara, odnosno oko 134.426.590 eura), a izgradnja je počela tri mjeseca nakon početka rata, u aprilu 2022. godine. Regionalni guverner Vjačeslav Gladkov je u martu 2023. objavio da su utvrđenja završena i da odvraćaju prijetnju Ukrajine.
Telegram kanal Špijunski dosije, koji je povezan sa ruskim bezbjednosnim službama, saopštio je da ruski dobrovoljački korpus (RDK) i Legija slobode Rusije (LSR) nisu ušli u Belgorod duž linije odbrambenih utvrđenja, već duž auto-puta i to neometano.
Telegram kanal novinske kuće "Country Politics" je naveo da se napad dogodio zapadno od utvrđenja. U međuvremenu, ukrajinski savjetnik za unutrašnje poslove Anton Geraščenko ismevao je Gladkova i opisao lakoću s kojom su grupe prešle u Belgorodsku oblast.
On je na Telegramu napisao da se utvrđenje "ispostavilo kao plitak jarak, a pobunjenici su jednostavno zaobišli zmajeve betonske zube". Ruslan Leviev, vojni istraživač rekao je da utvrđenja, koja imaju za cilj da uspore napredovanje neprijateljskih kopnenih snaga, neće raditi protiv dronova i artiljerije. To je zato što je "uglavnom riječ o artiljerijskom ratu" i ako bi ukrajinske snage jurišale na njih, "trupe će prvo artiljerijskom vatrom očistiti teritoriju sa utvrđenjima".
Betonski blokovi se tada mogu odvući, što znači da su "u trenutnoj realnosti ova utvrđenja beskorisna“, rekao je on, vjerujući da bi efikasniji način zaštite granice bio premještaj stanovnika i premještanje vojne opreme van dometa artiljerije. Takođe je rekao da su utvrđenja efikasna samo ako su pokrivena, na primjer, artiljerijom i da nema ko u Belgorodskoj oblasti da uradi ovo i to čak i sa vojnicima u rovovima, "praznine će ostati“.
Takva utvrđenja postoje i u oblastima Luganska i Donjecka, a ova druga je jedna od oblasti ukrajinske kontraofanzive koja je počela poslednjih dana, što povećava mogućnost da će problemi vjerovatno zahvatiti odbrambenu liniju duž dužine granice.