Amerika je otkrila načine kako Rusi izbjegavaju sankcije.
SAD su upozorile evropske zemlje na metode kojima Rusija izbegava sankcije uvozeći osjetljivu robu i tehnologiju koju koristi u ratu protiv Ukrajine. Grupa ekonomista s Harvarda ocjenjuje da postojeće sankcije nisu dovoljno efikasne zbog manjka koordinacije između SAD i Evropske unije (EU), prenosi Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svjetskih medija.
Visoki američki zvaničnik zadužen za sankcije upozorio je evropske zemlje na napore Rusije da nabavi određenu robu koja je obuhvaćena kaznenim mjerama, dok Vašington nastoji da iskoreni načine kojima Moskva izbjegava sankcije, ukazuje Rojters. Podsekretar Ministarstva finansija SAD za terorizam i finansijsko obavještavanje Brajan Nelson prošle nedelje se tokom posjete Švajcarskoj, Italiji, Austriji i Njemačkoj, sastao s vladinim zvaničnicima, kao i predstavnicima finansijskih institucija i kompanija.
U okviru nastojanju Vašingtona da suzbije rusko izbjegavanje sankcija pomoćnica ministra zadužena za finansiranje terorizma i finansijski kriminal Elizabet Rozenberg ove nedelje ide u Kazahstan i Kirgistan.
EU ni da čuje: Rusiji mogu da uvedu sankcije za sve, ali ne i za ovo
Ministarstvo finansija navelo je da Vašington vjeruje da Rusija koristi metode izbjegavanja sankcija da nabavi desetine vrsta robe, uključujući elektronske komponente, optiku i proizvodnu opremu, navodi se u dokumentu koji je predat partnerskim zemljama i u koji je Rojters imao uvid. Među tim proizvodima su, između ostalog, procesori i kontroleri, video kamere, laseri i generatori signala.
Tokom Nelsonove posjete, Ministarstvo finansija SAD je takođe ukazalo na šta finansijske institucije treba da paze dok pokušavaju da identifikuju ruske mreže nabavki, navodi se u dokumentu. To, na primjer, uključuje ponude iz kompanija bez poslovne istorije i s malo ili nimalo prisustva na internetu, kao i česte promjene ili promjene u poslednjem trenutku krajnjih korisnika ili onih koji vrše uplate.
Vašington i njegovi partneri iz G7 poslednjih mjeseci su stavili prioritet na uklanjanje rupa u sankcijama i borbu protiv njihovog izbjegavanja, dok jenjava apetit za sankcionisanje novih djelova ruske ekonomije, ukazuje Fajnešl tajms.
SAD navode da Moskva pokušava da dođe do osjetljive tehnologije na zadnja vrata, ističe britanski list, navodeći da je u okviru intenziviranja napora da se spriječi Moskva da nabavlja oružje za rat u Ukrajini, američki zvaničnik Nelson partnerskim zemljama prošle nedelje dostavio detaljnu listu skupe robe dvostruke namjene kojima Rusija nastoji da zaobiđe kontrole izvoza koje je nametnuo Zapad.
Zvaničnici SAD, Velike Britanije i Evropske unije pokrenuli su zajedničku inicijativu usmjerenu na zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, Turske i centralnoazijskih država za koje se sumnja da su kanali za izvoz tehnologije i mašina u Rusiju, koja ih potom prenamjenuje za odbrambenu industriju.
Zvaničnik SAD je rekao da onemogućavanje Moskvi da izbjegava sankcije postaje sve urgentnije kako se rat u Ukrajini približava "kritičnoj prekretnici", navodi Fajnenšl tajms i ističe da zapadni odbrambeni zvaničnici kažu da Ukrajina priprema proljećnu kontraofanzivu protiv okupatorskih ruskih trupa koja bi mogla da odredi dalji tok rata.
Izaslanik EU za pitanje sankcija Dejvid O'Salivan nedavno je boravio u UAE, Turskoj i Kirgistanu kako bi preneo oštru poruku Zapada. Sledeće nedelje ide u Kazahstan s visokom američkom zvaničnicom, a do kraja maja bi trebalo da posjeti Uzbekistan, Srbiju, Gruziju i Jermeniju.
Mnoge od kaznenih mjera koje su zapadne zemlje uvele Rusiji pokazale su se manje skupim za Moskvu nego što su neki ekonomisti očekivali, a mnogi u Vašingtonu i Briselu nadali. Sada, grupa ekonomista s Harvarda, na čelu s autoritetom za sankcije Rikardom Hausmanom, predlaže više načine da se sankcije poboljšaju, piše Volstrit džurnal.
Glavni zaključak tih ekonomista koji je predstavljen u petak na konferenciji u organizaciji švedske centralne banke je da postoji previše robe na čiji izvoz u Rusiju su EU ili SAD stavili ograničenje, ali ne i EU i SAD. Prema analizi uticaja sankcija koju su napravili Hausman i dvojica njegovih kolega s Harvarda, bolja koordinacija između dvije ekonomske sile, kao i čvršći fokus na ograničavanje prodaje osnovnih komponenti koje idu u mnoge gotove proizvode u Rusiju, u velikoj mjeri bi poboljšale njihovu efikasnost.
Ti ekonomisti su ustanovili da su uvedena ograničenja na izvoz u Rusiju više od 5.000 proizvoda, što je 44 odsto ukupnog uvoza te zemlje. Međutim, od proizvoda pod sankcijama, samo 43 odsto su ograničile i SAD i EU. Za dvije petine sankcije je uvela samo EU, a za 17 odsto samo SAD.
Oni procjenjuju da bi cijena sankcija u smislu viših troškova i niže proizvodnje mogao da bude povećan za čak 60 odsto ako bi se usvojile njihove preporuke. SAD i EU navode da su sankcije uspješno izolovale Rusiju od međunarodne ekonomije, dok, kako ističe Volstrit džurnal, više znakova ukazuje da ruska privreda, koju su prošle godine podržale visoke cijene energije, sada trpi veće posledice nego ranije tokom ratu.
Moskva je izgubila velike kupce za svoj najveći izvoz - gas i naftu, državne finansije su nategnute, radna snaga se smanjila jer su mladi poslati na front ili pobjegli iz zemlje, dok je neizvjesnost sputala poslovna ulaganja. Međutim, ukazuje list, Moskva je takođe pokazala iznenađujuću ekonomsku otpornost - prošle godine ruska ekonomija je imala pad od 2,1 odsto, što je mnogo manji nego što su mnogi ekonomisti predviđali kada su sankcije prvi put uvedene. Sama ruska centralna banka je u aprilu 2022. očekivala pad između osam i 10 odsto.
Međunarodni monetarni fond je prošle nedelje saopštio da očekuje rast ruske ekonomije od 0,7 odsto ove i 1,3 odsto sledeće godine, koliko se otprilike procjenjuje i za evrozonu.