Indonežanski tinejdžer preživio je 49 dana na okeanu i to na svom rompongu - plutajućoj kolibi koja se koristila za lov na ribe.
Indonežanski tinejdžer Aldi Novel Adilang preživio je 49 dana sam na Pacifičkom okeanu nakon što je oluja, u septembru 2018. godine, njegovu malu drvenu barku otkinula sa vezova i poslala na putovanje duže od 2.500 kilometara, a konačno je spašen u blizini ostrva Guam, američke teritorije u Pacifiku.
AP je tada naveo da je Adilang, koji je tada imao 18 godina, nakon nedelju ostao bez hrane koju je imao kod sebe i da je potom preživljavao loveći ribu i cijedeći morsku vodu kroz odjeću kako bi imao šta da pije. Adilang je u izjavi ovoj agenciji kazao da je na barci, rompongu - plutajućoj kolibi koja se koristila za lov na ribe - uključivao lampu svaki put kada bi ugledao neki brod da prolazi blizu i da se i ne sjeća koliko ih je prošlo "ne znajući za njegovu nesreću".
Svaki put kada bi vidio veliki brod, rekao je, bio je pun nade, ali je više od 10 brodova prošlo pored njega, nijedan od njih ga nije vidio. "Mislio sam da nikada više neću vidjeti roditelje, pa sam se molio svakog dana", rekao je Adilang za AP pre četiri godine. Indonežanski konzulat u japanskom gradu Osaki kasnije je saopštio da je tinejdžera spasio brod koji je kod obala Guama plovio pod panaskom zastavom i da se Adilang s indonežanskim zvaničnicima vratio u rodnu zemlju.
Indonežanski diplomata iz ovog konzulata Fadžar Firdaus izjavio je listu "Džakarta post" da im je "Aldi kazao da je bio uplašen i često plakao". NBC je naveo da je Adilang lokalnim medijima ispričao da je posle nekog vremena stekao naviku svakog jutra lovi ribu, a popodne čita Bibliju koju je ponio sa sobom. Čak je oko njegovog romponga jednog dana počela da kruži ajkula. "Mogao sam samo da se molim da će ajkula da ode", rekao je Adilang za AP.
Aldi je sa svojim rompongom otišao u Severni Sulavesi - provincija u Indoneziji - da upali lampe oko njega kako bi privukao ribu. Vlasnik ga je unajmio da to radi šest mjeseci, izvestio je NBC Njuz. Posle toga, na nedeljnoj bazi neko bi sakupljao ribu i obnavljao zalihe na rompongu, što je, prema Džakarta Postu, uključivalo hranu, gas za kuvanje, čistu vodu i gorivo za generator. Tako je Aldi imao jednu nedelju zaliha i na sreću, uspio je da to učini.
"Nakon što je ostao bez gasa za kuvanje, uzeo je drvene ograde romponga da bi zapalio vatru za kuvanje", rekao je tada Mirza Nurhidajat, generalni konzul Indonezije u Osaki.
Izvor: ProfimediaNavodno, Aldi je 31. avgusta 2018. godine uočio panamski brod pod nazivom Arpeđo, a nakon što je podesio svoj radio na određenu frekvenciju, kapetan broda je primio signal od Aldija i shvatio da neko traži pomoć. Nakon što su jaki vjetrovi osujetili četiri pokušaja broda da se približi rompongu, Aldi je skočio u more i zgrabio konopac sa broda prije nego što je izvučen na brod.
Posada se pobrinula za Aldija, obezbjeđujući hranu, odjeću, pa čak i frizuru, prije pristajanja u Japan 6. septembra. Nakon što je bio u karantinu iz zdravstvene mjere predostrožnosti, mogao je da uđe u Japan i odleti u Džakartu.