Procjenjuje se da je ruska vojska izgubila oko 20 hiljada vojnika u poslednjih skoro pet mjeseci teških borbi.
Kremlj je naredio "dobrovoljnu mobilizaciju“ 34.000 vojnika do kraja avgusta radi stabilizacije izgubljenih formacija na ukrajinskom ratištu. Regrutacija se tumači kao pokušaj Rusa da stane na noge, ali bez pune mobilizacije.
Potpuna mobilizacija je i dalje, prema Putinu, politički previše rizičan potez. Već u četvrtak je potpisao poseban zakon koji "pooštrava pravila” za Ruse koji rade za "strane agenture”. Jasno, tu se prije svega misli na novinare i civile koji su povezani sa zapadnim nevladinim organizacijama ili dobijaju finansijska sredstva sa Zapada. Oni su pod strogim nadzorom, a sada su im ograničena putovanja, pristup institucijama i druge različite građanske aktivnosti, piše britanski Telegraf.
U Rusiji postoji 85 federalnih regiona, uključujući Krim i Sevastopolj (koji su pripojeni 2014. godine), a svaki ima zadatak da regrutuje dobrovoljačke bataljone od 400 ljudi, navodi vašingtonski istraživački centar Institut za ratne studije.
"Novoformirani bataljoni trenutno idu na vojne poligone i vjerovatno će završiti jednomjesečnu obuku do kraja avgusta“, navodi se u saopštenju.
Ono što je simptomatično, neke od ovih jedinica sastavljene su od bivših vojnika koji su sada već u 50-im i 60-im godinama. Na primjer, ruska državna televizija je nedavno prikazala jedinicu sjedokosih muškaraca u borbenim uniformama i šlemovima kako vježbaju gađanje iz puške.
Procjenjuje se da je ruska vojska izgubila oko 20 hiljada vojnika u poslednjih skoro pet mjeseci teških borbi, što je kumulativno više nego što je Sovjetski Savez pretrpio za 10 godina rata u Avganistanu.
Istovremeno, treba uzeti u obzir i da je ogroman broj žrtava pripadnici etničkih manjina koje žive na rubu Rusije.
Regrutacija ili "dobrovoljna mobilizacija”, međutim, poznato je, ne ide glatko. Ruski opozicioni mediji, ako još postoje, pišu da je oko 150 muškaraca na krajnjem istoku Rusije, u blizini granice sa Mongolijom, odbilo da se rasporedi nakon što su poslati u dio Donbasa koji kontrolišu pobunjenici. Prijavljene su i druge navodne pobune među jedinicama ruske Nacionalne garde na Sjevernom Kavkazu.
U svom ovom otporu ruskih regruta postoji rupa u zakonu koja im ide u prilog: pošto Kremlj nije zvanično objavio rat, nema na raspolaganju sve mehanizme prinude da neposlušne utera u rat.