Američki vojni veterani oglasili su se povodom rata u Ukrajini.
Udruženja veterana američkih vojnika komentarisala su rat koji vode Ukrajina i Rusija i navela su da bi posljedice sukoba mogle da se prošire na američku vojnu zajednicu i tako ostave loše posljedice. Ova udruženja smatraju da stanovništvo SAD nije spremno ni za kakav rat. Oni su se takođe osvrnuli na posljedice sa kojima se nakon ratovanja nose američki veterani, a to su psihološke krize.
Navode da je veliki broj dobrovoljaca bivših vojnika u američkoj vojsci na početku rata u Ukrajini otišao tamo da se bori protiv Rusije. Zbog toga je vlast u Kijevu formirala Međunarodnu legiju, kako bi legalno vrbovala dobrovoljce širom svijeta, koji bi došli da se bore u Ukrajinu.
Ukazuju na to da su zvanično potvrđene smrti dvojice američkih državljana, ali da je taj broj, vjeruju veći.
"Tu treba dodati i dvojicu Amerikanaca koji su postali ratni zarobljenici. Oni se sad suočavaju sa smrtnom kaznom i optuženi su za ratne zločine. Rast se nastavlja i postaje sve brutalniji, a to znači i da će biti sve više ubijenih, ranjenih ili zarobljenih američkih dobrovoljaca. Preživjeli volonteri koji se vrate kući nepovređeni mogu da se suoče sa novim oblikom psihološke i zdravstvene krize", navode.
Doktor Džana Mantua, istraživački naučnik pri američkom ministarstvu obrane, objavila je neke razgovore koje su terenski istraživači imali sa onima koji su se vratili. "Prvi razlog za to je žestina rata. Ovaj rat nije kao Irak ili Avganistan. Borbe su intenzivnije, a dobrovoljci vide više borbe nego ikada ranije, dok imaju manje prednosti koje je američka vojska ranije mogla da pruži, pre svega vazdušne pomoći", navela je Mantua.
Tako je jedan bivši marinac pristao da opiše kako je to bilo.
"Talibani su bili veoma amaterski u vatrenim okršajima, a njihova artiljerijska paljba nije baš bila precizna. Nemojte me pogrešno shvatiti, borbe su bile teške i imali smo nekoliko žustrih dana, ali ništa kao suočavanje sa uniformisanim neprijateljem. Ovdje nas stalno bombarduju avioni i dronovi. Tenkovi, BTR-ovi, BMP-ovi, sve što možete da zamislite, oni su to doneli ovde... Evo ja postajem tip koji se šunja oko žbunja i drvoreda i puca na trupe i tenkove... Na neki čudan način, stekao sam novo poštovanje prema starim neprijateljima", rekao je ovaj marinac.
Ona se osvrnula na studiju iz 2021. godine koja je pokazala je da je četiri puta više veterana nakon 11. septembra počinilo samoubistvo nego što je umrlo u borbi. Istraživački američkog ministarstva odbrane navode i da stopa samoubistva veterana nadmašuje samoubistva onih koji nisu vojni veterani.
Povećana stopa samoubistava pripisana je traumi i stresu. Visok tempo i brutalnost borbe u Ukrajini mogu dovesti do ozbiljnijih psihičkih zdravstvenih problema, kao što je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) kod dobrovoljaca koji se vraćaju.
U ovom ratu Amerikanci se bore protiv Evropljana. U Globalnom ratu protiv terorizma, Amerikanci su bili u stanju da se lako psihološki razlikuju od neprijatelja. To je korisno za vojnike jer je lakše dehumanizovati neprijatelja ako ne izgleda ili se ne ponaša kao vi. Kada se bore na Bliskom istoku ili u severnoj Africi, možda je bilo moguće napraviti disocijaciju jer neprijatelj "nije kao mi“, navela je Mantua za "Task end Purpos".
Ona navodi na to nije slučaj u Ukrajini, a o tome je govorio jedan američki dobrovoljac koji je otišao da ratuje u Ukrajini:
"Osećam se kao da su mi dani odbrojani i želio bih da kažem neke stvari. O meni. Bivši vojnik. Avganistanski veteran. Borbeno iskusan. Pre tri dana sam bio u rovu i slušao artiljeriju. Morao sam da razmišljam o perspektivi neprijatelja. Samo nekoliko stotina metara dalje su Rusi. Žive u istom sranju kao i ja... Video sam mrtva tijela ranije. Mrtve talibane. Mrtve avganistanske civile. Ali ta kultura je bila toliko udaljena i drugačija od naše da se nisam mogao poistovetiti sa njom. Vidio sam nekoliko mrtvih Rusa poređanih pored puta i bio sam šokiran. Pomislio sam: 'Ovi momci mogu biti ja'".