Sjedinjene Američke Države se nadaju da Rusija neće pokrenuti nuklearni napad na Ukrajinu u slučaju da njihova "specijalna vojna operacija" pođe po zlu u nekom trenutku.
Zapadne sile poput Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i vodećih zemalja Evropske unije poput Francuske, Nemačke i Italije se nadaju da predsednik Rusije Vladimir Putin ne razmatra opciju pokretanja nuklearnog napada na Ukrajinu. Ako Putin odluči da napadne Ukrajinu projektilima kraćeg dometa, oni će morati da se premeste iz središnjih skladišta, nazvanih “C” objekti. Jedna od tih tačaka, Belgorod-22, nalazi se 25 kilometara od ukrajinske granice.
Odatle bi nuklearne rakete morale da se transportuju u vojne baze. Bilo bi potrebno nekoliko sati da se bojeve glave stave u pripravnost ili ukrcaju hidrogenske bombe u avione. Sjedinjene Američke Države bi za to brzo saznale putem satelitskog nadzora, tajnih agenata i "tajnih kamera koje imaju duž glavnih saobraćajnica".
Administracija predsednika Džozefa Bajdena nije dala konkretan odgovor o tome šta bi mogla da preduzme ukoliko bi Rusija zaista upotrebila nuklearno oružje. Ograničili su se kratkim komentarom da bi to bilo "apsolutno neprihvatljivo".
Američka vlada procenjuje da Rusija na nekoliko načina može da izvrši “atomski” napad na Ukrajince. To su:
- Detonacije nuklearne bombe iznad Crnog mora kao demonstracija snage i namera bez direktnih žrtava
- Pokušaj uništavanja vođstva Ukrajine udaranjem u bunkere predsednika Volodimira Zelenskog i njegovih savetnika
- Napad na ukrajinsku vojnu bazu ili skladište bez namere da se nanese šteta civilima
- Uništenje celog grada i pokolj civila kako bi se napravio užas i naterao protivnik da odmah odustane od borbe
Ako Putin izabere jedan od tih koraka “kako bi završio posao u Ukrajini”, onda će Bajden i njegov uži krug morati da razmotre ne samo jedan od tih scenarija, nego i kako će Rusija reagovati na odgovor Sjedinjenih Američkih Država. Oštar odgovor Vašingtona može još više raspaliti neprijatelja i dovesti do eskalacije sukoba, prenosi "Jutarnji list".
"Problem je u tome da što duže traje rat, to je veće iskušenje za Rusiju da napadne ukrajinske kanale snabdevanja oružjem iz NATO", navode vojni analitičari.