Ukrajina je saopštila da je raketa pogodila školu!
Desetine ruskih vojnika poginulo je u prvom udaru Ukrajine na jedno od Putinovih komandnih mesta upotrebom američke raketne artiljerije velikog dometa, saopštio je Kijev. Najmanje 40 ljudi iz Moskve je poginulo nakon što su ukrajinske trupe iskoristile američki sistem HIMARS da dignu u vazduh bazu u blizini grada Izjuma u Donbasu, saopštili su komandanti.
Snimci koji su se pojavili u nedelju pokazuju posledice napada, uključujući oštećene zgrade i kamione, oslikane ratnim simbolom 'Z', koji gore. Ukrajina je saopštila da je raketa pogodila školu - Izjumski licej broj 2 - koju su ruske snage u regionu koristile kao bazu. To su bili vojnici iz 20. armije Zapadnog vojnog okruga Oružanih snaga Rusije, jedinica 89425, prvobitno sa sedištem u Voronježu.
"Svo osoblje stacionirano na komandnom mestu je demilitarizovano – preko 40 ljudi", tvrdi Ukrajina.
Rusija je priznala napad i priznala da je izveden sa HIMARS-om, ali je rekla da je zapravo pogodio bolnicu i ubio dva civila. Amerika je počela da šalje napredne raketne artiljerijske sisteme dugog dometa u Ukrajinu ranije ovog meseca nakon ponovljenih zahteva Kijeva, koji je rekao da joj je potrebno oružje da bi izjednačio uslove sa ruskim u Donbasu. Sistemi su traženi zbog njihove sposobnosti da izvode precizne udare na velikim udaljenostima - više nego duplo od dometa haubica koje je Zapad već poslao.
Ukrajinski komandanti rekli su da nameravaju da koriste artiljerijske sisteme za napad duboko iza ruske linije fronta, uništavajući komandne punktove poput onog u Izjumu, a takođe dižući u vazduh deponije oružja kako bi ometali napredovanje Moskve. Obuka sa sistemima naoružanja počela je van Ukrajine 7. juna, a prve rakete su prošle nedelje ušle u zemlju.
Očekuje se da će sisteme HIMARS proizvedene u Americi pratiti britanski M270 MLRS lanseri - sličan sistem koji je manje upravljiv, ali isporučuje teži teret koji bi trebalo da stigne u narednim nedeljama. Smatra se da su SAD i UK zajedno obećale Ukrajini 11 HIMARS-a ili MLRS-a, na čemu im se zahvalio predsednik Zelenski, insistirajući da je njegovoj zemlji potrebno više da bi pobedila u ratu. HIMARS i MLRS sistemi imaju veoma različite domete i efekte u zavisnosti od tipa ispaljenog projektila, koji može da varira od precizno vođenih do kasetnih bombi.
Koristeći municiju koju obezbeđuje Zapad, smatra se da ukrajinski sistemi imaju domet od oko 72 kilometra – u poređenju sa 32 kilometra za haubicu M777 koju takođe koristi. Džo Bajden je odbacio mogućnost slanja rakete najvećeg dometa sa dometom od oko 500 kilometara, strahujući da bi je Kijev iskoristio da udari kopnenu Rusiju.
Pentagon strahuje da bi to dovelo do eskalacije rata i moglo bi da uvuče NATO u sukob. Kijev je takođe obećao da neće koristiti sisteme i municiju koje već ima za udare na ruskom tlu.
Pogledajte video:
The headquarters of the Russian army after the Ukrainian strike. The headquarters was located on the territory of 2nd school in Izyum, Kharkiv region. They say that the strike was delivered from the HIMARS system.pic.twitter.com/ghQDTr9Zq9
— Paul Jawin (@PaulJawin)June 26, 2022