Američki vojnici vrše obuku ukrajinskih boraca za rat sa Rusijom, kurs traje 2-4 nedelje i ni na koji način nije povezan sa američkom vladom.
Američki ratni veterani obučavaju Ukrajince za rat sa Rusjom, njihov angažman nije povezan sa američkom vladom, a tvrde i da sami pokrivaju troškove dolaska u Ukrajinu. Sve se odvija u okviru nevladine organizacije Centar za obuku samoodbrane (SDTC), koja se nalazi u Lavovu. "Svako ko vežba je volonter", rekao je Adrijan Bonenberger, jedan od trenera u SDTC programu koji je pokrenuo početkom marta.
"Poenta je da se ljudima pruži obuka zasnovana na demokratskim i egalitarnim principima koje su izgradile zapadne armije da vode male jedinice", rekao je Bonenberger, bivši kapetan, dva puta raspoređen u Avganistanu i dodao da taktike koje on tumači za kadete SDTC-a su drugačije od rukovodstva u armijama sovjetskog stila, koje se obično vrte oko vlasti i oficira".
Prema rečima Bonenbergera, u zapadnoj vojnoj tradiciji, autoritet dolazi iz kompetencije. On je dodao da zapadni stil ima praktične prednosti za ratište: "Na taj način dobijate mnogo bolju borbenu jedinicu, jedinicu u kojoj se ljudi vole, zavise jedni od drugih i veruju rukovodstvu." Svega toga, kako je pokazao dosadašnji tok agresije na Ukrajinu, u velikoj meri nedostaje ruskoj vojsci.
Bivši vojni rendžer Den Blejkli, jedan od instruktora, kaže da standardni kurs traje između dve i četiri nedelje. "Pošto mnogi kadeti nikada nisu držali oružje, počinjemo sa osnovama rukovanja oružjem, gađanjem, taktičkim zbrinjavanjem nastradalih u borbi, borbenim vežbama, verbalnom i neverbalnom komunikacijom, kao i tehnikama borbe prsa u prsa i urbanim borba."
Ceo sistem je postavljen tako da ne postoji veza između američkih veterana i vlade u Kijevu što bi se moglo smatrati aktivnim učešćem SAD u ratu. Zbog toga je SDTC nevladina organizacija koja ni na koji način nije povezana sa ukrajinskom vojskom ili teritorijalnom odbranom. Američki instruktori obučavaju civile i na taj način izbegavaju zakonsku prepreku koja bi postojala kada bi oni davali uputstva pripadnicima vojske. Šta će ti civili dalje da rade nije problem instruktora.
Sjedinjene Države su takođe organizovale obuku ukrajinskih vojnika sa novom opremom kojom ih snabdevaju, ali se to odvija van Ukrajine i takođe ne spada u delokrug direktne pomoći u ratu. SDTC takođe nudi obuku za izviđanje, zasede, kopnenu navigaciju, identifikaciju neprijateljskih vozila i "uvod u međunarodno humanitarno pravo".
Svi uključeni u program naglašavaju da ovo nije dovoljna vojna obuka, ali daje dobru osnovu.