On je trebalo da radi kao analitičar u odjeljenju za preliminarne istrage gde bi imao pristup podacima o ratnim zločinima u Ukrajini i Gruziji.
Holandija je saopštila da je uhvatila ruskog špijuna koji je želio da se infiltrira u tribunal za ratne zločine u Hagu. On se prijavio kao pripravnik Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) koji istražuje optužbe za ratne zločine u Ukrajini, prenio je Rojters.
Šef holandske obavještajne agencije Erik Akerbum rekao je da je Sergej Vladimirovič Čerkasov izmislio čitavu životnu priču da bi u aprilu ušao u Holandiju kao brazilski državljanin kome je odobren pripravnički staž u MKS. Holandska generalna obavještajna i bezbjednosna služba (AIVD) objavila je detalje o dvojnom identitetu ruskog agenta. Da bi se infiltrirao u MKS, tribunal UN-a koji ima mandat da sudi državama, ruski špijun vodi dvostruki život od 2010.
"To je bila dugoročna, višegodišnja operacija GRU koja je koštala mnogo vremena, energije i novca", rekao je Akerbum. GRU je ruska vojna obavještajna služba. Čerkasovljev špijun uhvaćen je na holandskom aerodromu nakon što je MKS prihvatio njegovu molbu za stažiranje.Pokušao je da uđe u zemlju pod identitetom Viktora Mulera Fereire, ali je proglašen nepoželjnim i poslat na sljedeći let za Brazil.
Brazilska policija saopštila je da je Čerkasov priveden i da će biti krivično gonjen zbog korišćenja lažnih dokumenata. "Ovo nam jasno pokazuje šta Rusi smjeraju – pokušavaju da dobiju pristup povjerljivim informacijama u okviru MKS. Smatramo ovo prijetnjom na visokom nivou", rekao je šef holandske tajne službe.
Iako nije neuobičajeno, Holanđani su odlučili da objave detalje slučaja kako bi otkrili kako rade ruske obavještajne službe i upozorili na prijetnje drugim međunarodnim institucijama. Novinarima je uručen dokument od četiri stranice, koji govori o izmišljenoj životnoj priči ruskog špijuna, u kojem on ne samo da pokriva svoje veze sa ruskom obavještajnom službom, već i sa Rusijom. Čerkasov, izmišljeni Brazilac Fereira, dobio je novi identitet, prema kojem potiče iz problematične porodice, voli da sluša elektronsku muziku u transu i radije jede jeftinu čorba od braon pasulja u svom omiljenom restoranu u Brazilu.
Čerkasov je stigao u Rio de Žaneiro 2010. godine i počeo da se predstavlja kao Brazilac čiji su roditelji umrli. Pod novim brazilskim identitetom, živeo je u Irskoj i Sjedinjenim Državama nekoliko godina, a zatim se vratio u Brazil da se pripremi za preseljenje u Holandiju.
Arik Toler iz istraživačke grupe Bellingcat objavio je na Fejsbuku snimak navodnog ruskog agenta, zajedno sa linkovima do njegovog životopisa i bloga: studirao je na prestižnom Triniti koledžu u Dablinu i Fakultetu za međunarodne studije na Univerzitetu Džon Hopkins. Bellingcat prenosi da je Sergej Čerkasov rođen u Kalinjingradu.
Telegram kanal "Oprez, vijesti" objavio je fotografiju na kojoj se vidi Čerkasov u vojnoj uniformi dok studira na Baltičkoj državnoj akademiji ribarske flote. Sa takvom biografijom nije ni čudo što ga je MKS primio za pripravnika u Međunarodni krivični sud, gdje je trebalo da radi kao mlađi analitičar u odeljenju za prethodnu istragu, prenosi ruski portal Meduza. Tamo bi imao pristup informacionim sistemima Međunarodnog krivičnog suda koji istražuje ratne zločine u Ukrajini i Gruziji, za koje je osumnjičena ruska vojska.
Holandska obavještajna agencija u saopštenju pojašnjava da takvi agenti prolaze godine obuke i da ih je veoma teško otkriti. Ruski ilegalni imigranti se pretvaraju da su državljani drugih zemalja kako bi dobili informacije nedostupne Rusima, navodi se u saopštenju.
MKS je stalni međunarodni tribunal za ratne zločine sa 123 države članice. On je otvorio istragu o ratnim zločinima u Ukrajini samo nekoliko dana nakon ruske invazije 24. februara.
Posljednjih godina Holanđani su proterali više od 20 Rusa pod optužbom za špijunažu. Četvorica su 2018. optužena za hakovanje OPCV, Organizacije za zabranu hemijskog oružja, dvojica su optužena za špijuniranje u sektoru visoke tehnologije 2020. godine, a 17 osumnjičenih operativaca koji su u zemlji bili u diplomatskom statusu protjerano je nakon februara 24 napad na Ukrajinu. Rusija je negirala sve optužbe i odgovorila na protjerivanje svojih diplomata protjerivanjem 15 radnika holandske ambasade i konzulata iz Moskve i Sankt Peterburga.