Ruski novinar i istoričar, čiji su tekstovi već godinama jako popularni u Rusiji i širom svijeta, u novoj podrobnoj analizi tvrdi da je Putin organizovao svoju vladavinu po klasičnim principima organizovanog kriminala, uz prećutnu podršku EU i SAD.
Prije dvadeset godina, Putin se obratio Evropi i Sjedinjenim Državama u potrazi za sporazumom koji bi obezbijedio slobodu djelovanja Rusije u bivšem Sovjetskom Savezu. U zamjenu za ovu sferu uticaja, Moskva bi nagradila Zapad onim što je predstavljalo „povratak“: pristup unosnim projektima na ruskom tržištu, plasiranje ruskog kapitala na američke i evropske berze i još mnogo toga, objašnjava ruski novinar i istoričar Jaroslav Šimov u svojoj opsežnoj analizi pod naslovom „Kriminalci u Kremlju“.
Inače, Šimovljeve analize i eseji mogu se pronaći na raznim svjetskim portalima i vrlo su čitani, te dijeljeni po društvenim mrežama, ali fotografije autora nema nigdje. Postoji i nekoliko njegovih knjiga koje su prevedene na engleski u PDF formatu, samo je i dalje nepoznanica zašto ovaj, očigledno cijenjeni analitičar, krije svoje lice. Možda se odgovor nametne sam kad pročitate djelove njegove analize o Putinovoj Rusiji kao mafijaškom leglu.
„Da je ovaj projekat uspio, Rusija bi postala ono što i danas proganja moskovske tvrdolinijaše: „dodatak Zapada“ (iako sa dosta autonomije u evroazijskoj sferi). Kao veterani sovjetskih službi bezbjednosti, korumpirani zvaničnici i polu-kriminalni biznismeni, Putin i većina njegovih saradnika bi pozdravili ovu verziju „obnovljenog SSSR-a“, ali Moskva nikada nije bila u stanju da ovlada domenom na koji je za sebe preuzela“, objašnjava Šimov, a potom detaljnije potkrepljuje svoju tvrdnju.
Izvor: ProfimediaBogatašima trebala jaka država da zadrže bogatstvo
„Nova vladajuća klasa nije se sastojala samo od bezbjednosnih elita, već i od pravih kriminalaca sa kojima su se Vladimir Putin i njegovo okruženje isprepleli dok su radili u kancelariji gradonačelnika Sankt Peterburga. Uspon ove „peterburško-čekističke“ grupe bio je dio šireg spajanja ruskog državnog aparata, organa za sprovođenje zakona i kriminalnog podzemlja. Do kraja 1990-ih, kada je Putin došao na vlast, preraspodjela imovine i „primitivna akumulacija“ u postsovjetskoj Rusiji bili su završeni, a elite su bile željne da ožive jaku državu kako bi sačuvale svoje novo bogatstvo. Osvojivši kontrolu nad ovom obnovljenom državom, Putin i njegova grupa izgradili su jedinstven sistem vlasti koji spaja moć i imovinu. Kao rezultat toga, Rusiji nedostaju prava na nepokretnu imovinu; umesto toga, bogatstvo se uzima na privremeno korišćenje u zamjenu za bezuslovnu lojalnost interesima vladajuće grupe i njenog vođe.“
Isti kodeks kao i kod mafije
Šimov smatra da Putinova vladavina ima iste karakteristike kao i organizovani kriminal.
Izvor: YouTube/CBSNews/Printscreen„Iste ključne karakteristike koje definišu organizovane kriminalne grupe su sastavni dio Putinovog režima: apsolutna hijerarhijska lojalnost, nepovezanost između zvaničnih titula i stvarnog uticaja (na primer, ključne ličnosti u Rusiji djeluju bez formalnog statusa u vlasti), ekstremna tajnost u donošenju odluka, i poseban „kodeks časti“ van zakona koji nagrađuje represalije nad „izdajnicima“ i nasilje nad konkurentima. Sadašnja vladajuća elita postoji samo da bi se samoodržala kroz generacije, kršeći sva pravila i zakone koji stoje na putu, kao i svaka mafija“, konstatuje Šimov.
Šimov vidi tri karakteristike Putinove vladavine koje su olakšale odluku o invaziji na Ukrajinu:
„Tri karakteristike vođstva organizovanog kriminala su olakšale rusku iracionalnu invaziju na Ukrajinu.
1. Formirana u žestokom nadmetanju, mafijaška subkultura ne prihvata kompromise; podstiče lidere da podignu ulog u bilo kom sukobu, čak i kada je dugoročno neracionalan. Organizovani kriminal je parazit koji opstaje samo dok može da koristi silu, strah i iznudu, a svejedno mu je koja je nagrada - krijumčareno piće, cigarete ili ogromna zemlja.
2. Mafijaška priroda ruskog režima određuje kako Kremlj doživljava društvene promjene. Gledajući na politiku kao na borbu između bandi za sfere uticaja, vladajuća elita u Moskvi vjeruje da su svi društveni preokreti rezultat mahinacija rivalskih grupa.
Izvor: YouTube/BBCNewsNight/Printscreen3. Svaki politički nemir je samo dokaz da sadašnja banda gubi kontrolu nad teritorijom.
Ove karakteristike čine Putinov režim istovremeno i parazitskim i „popularnim“. Mješavina religioznog konzervativizma, etničkog nacionalizma, predsovjetskog imperijalizma i simpatija prema staljinizmu, eklektična ideološka ljuska režima istinski odražava konfuzno stanje javnog mnjenja u Rusiji koje se pojavilo u posljednje tri decenije.“
Izolacija Rusije nije moguća
Šimov smatra da Sjedinjene države i EU moraju da se jasno odrede prema statusu Rusije na globalnom planu, jer izopštavanje Rusije, po njemu, apsolutno nije izvodljivo.
„Iako se Zapad iznenađujuće dobro ujedinio protiv invazije na Ukrajinu, lideri u EU i Sjedinjenim Državama još uvijek ne pokazuju dugoročnu političku strategiju kada je u pitanju Rusija sada ili nakon rata. Ova neodlučnost nije ništa novo za Zapad, ali rusko „beskućništvo” u svjetskom poretku od pada SSSR-a urodilo je otrovnim plodom. Sadašnja devastacija u Ukrajini ne bi trebalo da se tumači u Evropi i Americi kao razlog da se Zapad zauvek ogradi od Rusije. Ovo je nemoguć zadatak. Umjesto toga, zapadni svijet i Rusija moraju da shvate kako mogu koegzistirati“, zaključuje Šimov.