Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg je rekao da Finska i Švedska neće postati članice ukoliko ne ispune zahtjeve Turske.
Finska i Švedska vjerovatno neće postati kandidati za članstvo na predstojećem samitu alijanse koji traje od 28. do 30. juna ukoliko ne ispune zahtjeve Turske, saopštio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare sa španskim medijima u četvrtak.
Šef NATO-a je priznao stav Ankare protiv prihvatanja Švedske i Finske u blok i pozvao na razgovor i rješavanje zabrinutosti i zahtjeva Turske.
Ankara se protivila pristupanju dvije nordijske zemlje vojnom savezu predvođenom SAD, navodeći njihovu podršku onim što Turska smatra terorističkim organizacijama, odnosno Kurdistanskoj radničkoj partiji i Gulenovom pokretu. Turska zahtijeva da ove dvije nacije primijene istu terorističku oznaku za ove grupe i izruče ljude povezane sa tim organizacijama.
"Nijedna zemlja nije toliko patila od terorističkih napada kao Turska. Turska je važan saveznik i kada saveznik ima zabrinutosti o tome treba razgovarati i problem riješiti“, rekao je Stoltenberg.
On je napomenuo da se tako radi u NATO-u, podsjećajući da je status kandidata za članstvo Republike Sjeverne Makedonije odugovlačen više od 10 godina zbog veta Grčke, koja je navela zabrinutosti slične turskoj, i da je to pitanje na kraju riješeno.
"Švedska i Finska mogu da učestvuju kao zemlje gosti na Samitu NATO-a koji će se održati u Madridu, ali ako ne odgovore na zahtjeve Turske pre 28. juna, biće teško da ispune svoju želju da postanu zemlja kandidat " , rekao je Stoltenberg, istakavši da želi da ovo bude "brz proces” i da za to ima još dovoljno vremena.
Obje nordijske države odlučile su da raskinu sa svojom istorijom neutralnosti 15. maja, navodeći rusku vojnu operaciju u Ukrajini kao motivaciju da se pridruže NATO-u. Njihove kandidature za članstvo pozdravili su Vašington i njegovi evropski saveznici u NATO-u, međutim, Turska i Hrvatska su zaprijetile da će opstruisati aplikacije ukoliko se ne riješe njihovi problemi nacionalne bezbjednosti.