Bijeli fosfor može da prouzrokuje strašne povrede, opekotine koje prodiru do mišića i kostiju.
Zvali su ga "Vili Pit" tokom Prvog i Drugog svjetskog rata, ali ovo zlokobno ime oružja krije surovu realnost. U pitanju je oružje koje sadrži bijeli fosfor, a navodi se da su Rusi koristili ovo oružje u ratu protiv Ukrajine.
"Ruske snage koriste fosforne bombe koje su zabranjene Ženevskom konvencijom iz 1980. Na snimku prizor iz Kramatorska koji je objavila policija", napisao je Oleksander Šerba na svom Tviter profilu.
#Russiauses phosphorus munition in#Kramatorsk. In this video, the man digs with a spade - it starts burning. Published by#Kyivpolice.#StandWithUkraine️#UkraineUnderAttack#RussiaInvadedUkraine#Terrorussia#PutinIsaWarCriminal#StopPutin#RussianUkrainianWar#RussiaGoHomepic.twitter.com/NOTYEAywZQ
— olexander scherba (@olex_scherba)March 22, 2022
Bombe sa bijelim fosforom koriste se najviše u artiljeriji. Kada supstanca dođe u dodir sa kiseonikom, oslobađa se velika toplota od 1.200 stepeni i fosfor sagorijeva u žutom plamenu, praveći gust bijeli dim. U dodiru sa ljudskim tijelom hemijska reakcija je toliko intenzivna da spaljuje meko tkivo do kostiju. Navodi se da ovo oružje rata favorizuju oni koji žele da nanesu najveću bijedu svojim ciljevima.
"Bijeli fosfor može da prouzrokuje strašne povrede, opekotine koje prodiru do mišića i kostiju. Postoji mogućnost da se neke od hemikalija odmah spale, a neke počnu da reaguju nakon nekoliko nedjelja", rekla je Donatela Rovera iz Amnesti Internešnala.
Ženevska konvencija definiše "zapaljivo oružje" kao "prije svega dizajnirano da zapali objekte ili da prouzrokuje opekotine kod osoba usljed vatrenog ili toplotnog dejstva ili kombinacije dejstava proizvedenih hemijskom reakcijom supstance koja se baca na metu."
Bijeli fosfor je počeo da se koristi ponovo nakon dugog niza godina i to u Iraku gdje se Islamska država i koalicija predvođena SAD bore jedni protiv drugih.
Tim iračkih zvaničnika zaduženih za pitanja ljudskih prava otputovao je svojevremeno u grad Faludžu kako bi istražio posljedice američke upotrebe bijelog fosfora u borbene svrhe. Iako su to ranije demantovale, Sjedinjene države su priznale da je bijeli fosfor korišćen kao zapaljivo oružje prilikom napada na pobunjenike u Faludži. Predstavnik Pentagona je izjavio da se vatra i dim koje fosfor proizvede koriste da bi se neprijatelj istjerao na čistinu.
Ranije su američki zvaničnici tvrdili da se fosforno oružje u Iraku koristi samo za osvjetljavanje ciljeva ili za stvaranje dimnih zavjesa prilikom borbi. Predstavnik Pentagona, pukovnik Bari Venabl dao je sljedeće objašnjenje:
"Bijeli fosfor je konvencionalna municija, nije riječ o hemijskom oružju i njegovo korišćenje nije protivzakonito. Mi ga pretežno koristimo za stvaranje dimnih zavjesa i ponekad za obilježavanje ciljeva. Ali, bijeli fosfor je i zapaljivo oružje i može da se koristi protiv žive sile."