Elektroprivreda mora u svim segmentima da unaprijedi poslovanje, prilagodi ga uslovima države i u saradnji sa Vladom počne investiciono ulaganje u nove energetske objekte, saopštio je izvršni direktor kompanije, Nikola Rovčanin.
“U ovoj kompaniji, dok sam ja izvršni direktor, neće biti niti revanšizma niti bilo kakve diskriminacije po osnovu političke, vjerske, nacionalne ili bilo koje druge pripadnosti i to su principi kojih ćemo se držati i koje ćemo primjenjivati u radu”, naveo je Rovčanin u saopštenju.
On je kazao da svaki segment sistema koji dobro funkcioniše i ostvaruje rezultate biće podržan, ohrabren i ojačan da nastavi u pravcu daljeg unaprijeđenja rada. Takođe, svaki segment koji ne zadovoljava i postiže nedovoljno dobre ili negativne rezultate biće, kao što je to prirodno, profesionalno i logično, promijenjen kako u organizacionom tako i u kadrovskom smislu.
“Poslovna politika kompanije biće u potpunosti na kolosjeku koji je trasirala nova Vlada u svim segmentima, a taj smjer je jedina garancija unaprijeđenja i ubrzanog puta ka punopravnom članstvu naše zemlje u Evropsku uniju (EU)”, rekao je Rovčanin.
On je kazao da EPCG nastavlja sa subvencijama za socijalno ugrožene kategorije stanovništva kao i sa popustom za redovnost plaćanja.
“Zalagaću se da strateški cilj kompanije mora biti adekvatno praćenje socioekonomske situacije građana, tako da ćemo i u tom smjeru donositi odluke o uspostavljanju balansa između tržišnih cijena na berzi i socioekonomske situacije, naročito vodeći računa o kategorijama osjetljivih potrošača”, dodao je Rovčanin.
Prema njegovim riječima, ono što naročito građani očekuju, otvoriće temu preispitivanja politike subvencija za električnu energiju iz obnovljivih izvora energije i ostalih naknada koje opterećuju račune, naravno u zoni nadležnosti, i, u saradnji sa državnim organima, doći do najboljih mogućih rješenja.
“Moram da konstatujem da je Termoelektrana (TE) Pljevlja dovedena pred gašenje i u takvom statusu ostavljena novom rukovodstvu. U skladu sa članom 73 Zakona o industrijskim emisijama obavijestio sam Ministarstvo kapitalnih investicija o broju radnih sati TE za prošlu godinu, kao i zbirno od 2018. godine”, naveo je Rovčanin.
TE Pljevlja je, kako je ocijenio, temelj i oslonac energetskog sistema i ona mora da nastavi sa radom. O njenom značaju najbolje govore činjenice, da ukoliko bi prestala sa radom u ovoj godini, EPCG bi morala da uveze oko 70 miliona EUR električne energije kako bi pokrila predviđenu potrošnju konzuma, a uz dodatne troškove prekograničnih prenosnih kapaciteta, taj iznos bi dostigao i okvirno 80 miliona EUR.
“Očekujem pozitivan ishod razgovora nadležnog Ministarstva sa Energetskom zajednicom upravo u periodu redovnog godišnjeg remonta TE Pljevlja, koji je počeo 1. aprila i traje do 1. juna i kada se ona nalazi van pogona, nakon čega bi se obezbijedio nastavak rada i dodatni radni sati. Optimizam temeljim na razumijevanju, značaju TE Pljevlja, izuzetno negativnim posljedicama i efektima njenog gašenja, ali i činjenici da je globalna pandemija negativno uticala i na početak implementacije projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja”, rekao je Rovčanin.
On je kazao da se polako ulazi u realizaciju projekta ekološke rekonstrukcije i uskoro će biti ozvaničen početak radova.
“Uvjeren sam da će TE Pljevlja biti najmodernija i sa jedinstvenom tehnologijom u regionu. U skladu sa ugovorenim obavezama završetak radova očekujem u julu naredne godine”, dodao je Rovčanin.
Izgradnja novih energetskih objekata, sa akcentom na razvoju obnovljivih izvora energije, glavni je cilj novog rukovodstva EPCG.
“Tu nema i ne smije biti dileme. Isto tako, u fokusu naše pažnje je i nastavak revitalizacije postojećih kapaciteta. Jednostavno, moramo sve uraditi da modernizujemo kompaniju, a njeno poslovanje uskladimo sa najvećim evropskim standardima”, saopštio je Rovčanin.