Aleksandar Mijajlović demantovao je navode Akcije za socijalnu pravdu (ASP) da mu je firma "Bemax" u periodu od 17. januara do 28. marta 2023. godine isplatila 1,5 miliona eura na ime prenosa udjela.

Kako prenose Vijesti Mijajlović je kazao da te navode najoštrije demantuje i da želi "javno, precizno i argumentovano da osporim tvrdnje koje smatram neosnovanim, nezakonskim i netačnim".
"Prvo, Viši sud u Podgorici nije prihvatio ključne tvrdnje koje je ASP plasirao u javnost, uključujući i tvrdnju o zabrani raspolaganja stanom koji sam kupio članu porodice 2011. godine. Sud je pravilno ocijenio da je ta nepokretnost stečena čak osam godina prije navodnog perioda kriminalnih aktivnosti (2019 – 2021) i da nije dokazano postojanje bilo kakve uzročno - posljedične veze između kupovine tog stana i eventualnih kriminalnih radnji. Sud je takođe naglasio da bi prihvatanje takve privremene mjere na imovinu stečenu godinama prije navodnog krivičnog djela narušilo princip pravne sigurnosti i dovelo u pitanje legitimno stečena imovinska prava", rekao je Mijajlović.
Kazao je da do danas nije podignuta nikakva optužnica protiv njega, prenose Vijesti.
"Postupak se nalazi u fazi preliminarne istrage. Međutim, ASP i pojedini mediji – bez elementarnog poznavanja pravnih normi i bez uvida u stvarnu dokumentaciju – pokušavaju da na osnovu selektivnih i paušalnih analiza finansijskih tokova izvuku zaključke koji nemaju uporište u zakonu. Time se u potpunosti zanemaruju moji zakoniti prihodi iz legalnih izvora, uključujući prihode iz firmi 'Monte Media', 'Alec Montenegro' i 'Easy Drive', koji su uredno prijavljeni i poznati nadležnim institucijama", naveo je Mijajlović.
Poručio je da smatra da je postupanje ASP-a, koji, kaže Mijajlović, očigledno pokušava namaknuti pažnju, medijski prostor i moguće grantove, pravno nasilje i opasan presedan za sve građane Crne Gore, prenose Vijesti.
"Posebno je problematično što se pokušava povezati moja imovina stečena 2011. godine sa istragom koja se odnosi na period 2019 – 2021., bez ijednog dokaza o uzročnoj vezi. Stan koji sam tada kupio i poklonio svojoj kćerki ne može i ne smije biti predmet ograničenja, jer je stečen u skladu sa zakonom, daleko prije bilo kakve istrage", piše u saopštenju.
Istakao je da su u tom smislu, postupcima i tumačenjima plasiranim od strane ASP-a i prenesenim u medijima, direktno prekršeni sljedeći pravni standardi i norme:
Član 1 Protokola br. 1 uz Evropsku konvenciju o ljudskim pravima (EKLJP) – pravo na mirno uživanje svojine. Ograničenje imovine bez presude i bez veze s navodnim djelom predstavlja grubo kršenje ovog prava.
Član 6 EKLJP – pravo na pravično suđenje. Korišćenje medijskog pritiska umjesto sudskog postupka krši princip jednakosti strana i pravičnosti.
Član 8 EKLJP – zaštita privatnog i porodičnog života. Osvrt na poklon mojoj kćerki predstavlja direktan napad na porodičnu autonomiju.
Ustav Crne Gore, član 58 – garantuje pravo svojine, koje se može ograničiti samo u zakonom propisanim slučajevima i uz pravičnu naknadu.
Zakon o krivičnom postupku Crne Gore (čl. 92 – 95) – mjere obezbjeđenja mogu se primijeniti samo uz osnovanu sumnju da je imovina stečena krivičnim djelom, što ovdje nije slučaj.
Načelo pravne sigurnosti i zabrane retroaktivnosti – pokušaj povezivanja zakonito stečene imovine iz 2011. sa istragom iz 2019. krši temeljne principe pravne države, prenose Vijesti.
"Najzad, želim ukazati na suštinu cijelog slučaja tj. štetu nanesenu mojoj reputaciji i poslovanju. Zbog medijske kampanje i narušenog imidža, raskinut je važan međunarodni ugovor, a u obrazloženju je jasno navedeno da su razlog 'medijski navodi' i reputaciona šteta. Iz tog razloga najavljujem da ću pokrenuti tužbu protiv države Crne Gore pred nadležnim međunarodnim sudovima, jer je šteta nastala bez pravnog osnova i u potpunosti na teret mog profesionalnog i ličnog integriteta. Zbog svega navedenog, kategorički odbacujem sve neosnovane, politički intonirane i medijski servirane tvrdnje. Ostajem dosljedan u odbrani svog ugleda, prava i istine", zaključio je Mijajlović.