Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom ove godine će za ulaganja na prostoru opštine Tivat raspolagati budžetom od ukupno 810.462 eura.

Mladen Mikijelj (Nova), izvršni direktor Morskog dobra, a Odborom direktora predsjedava Zvezdana Janović (PES), je u biznis planu za ovu godinu navelo da će od zakupaca djelova morske obale u Tivtu prihodovati ukupno 1.720.378 eura, te da je 2024. godine učešće Tivta u ukupnim prohodima ove državne firme od iznajmljivanja djelova obale i akvatorijuma bilo 10,21 odsto.
“Nakon izmirenja redovnih troškova poslovanja Javnog preduzeća obim raspoloživih sredstva za ulaganje tokom 2025. godine u Opštini iznosi 810.462 eura”, piše u Planu upotrebe sredstva JP Morsko dobro, prenose Vijesti.
Međutim, objektivni prohodi Morskog dobra sa teritorije opštine Tivat su mnogo veći jer u njih ulazi i polovina prihoda ukupno devet miliona eura, koje ta firma ove godine očekuje od funkcionisanja trajektne linije Kamenari-Lepetane koju Morsko dobro obavlja zahvaljujući odluci bivše Vlade premijera Dritana Abazovića (URA).
Kada je država u februaru 2023. preuzimala trajektnu liniju iz ruku dotadašnjeg privatnog operatera, kompanije Pomorski saobraćaj iz Herceg Novog, čelnici Morskog dobra, opština Tivat i Herceg Novi i Vlade su govorili da će prihodi koje ostvaruje ta monopolska privredna djelatnost nakon njenog podržavljanja biti dobrim dijelom usmjeravani za potrebe izgradnje obalne infrastrukture i drugih javnih objekata u ta dva grada. To se do sada uopšte nije desilo, pa opštine Herceg Novi i Tivat između čijih teritorija voze trajekti, već dvije godine ne osjećaju nikakvu konkretnu dobrobit od toga što se pozamašni prihodi trajekata umjesto u džepove vlasnika privatne kompanije, koja je nekada njima upravljala, sada slivaju u kasu Morskog dobra, jer ta firma uopšte ovaj novi značajan izvor prihoda ne koristi za ulaganja u tim opštinama, pišu Vijesti.
Morsko dobro je u svom Planu korišćenja sredstva za 2025. kada je Tivat u pitanju ponovo navelo neke projekte koje već godinama obećava Tivćanima, ali ih na kraju nikada nije realizovala. Tako se i ove godine u Planu navodi da će Morsko dobro investirati 200.000 eura u “sanaciju platoa od hotela “Mimoza” do lučice Kalimanj u dužini od 150 metara”, kao i 200.000 eura u “sanaciju platoa ispred hotela “Kamelija” u Donjoj Lastvi u površini od 1.500 kvadrata”. Obje ove investicije bile su navedene i u Planu za 2024.bgodinu, pa nisu realizovane.
Isti je slučaj i sa 50.000 eura vrijednim “radovima na uređenju Posebnog rezervata prirode Tivatska solila” koji je takođe figurirao i u Planu za prošlu godinu, a na nivou obećanja ponavlja se i u ovogodišnjem Planu.
Novina u odnosu na lanjski je stavka od 80.000 eura koliko je u ovogodišnjem Planu opredijeljeno za “izradu projektne dokumentacije i izvođenje radova sportskog terena i teretane na otvorenom na Ostrvu cvijeća”.
U ovogodišnjem dokumentu nama ni centa predviđenog za eventualna ulaganja Morskog dobra u nastavak izgradnje lungo mare šetališta u Krašićima, na Belanima i od Donje Lastve do Lepetana, a koja su čelnici tog JP u proteklih nekoliko godina redovno obećavali građanima najmanje bokeljske opštine.
“S obzirom na obuhvat morskog dobra u Tivtu, potrebe opštine, građana i unapređenju turističke ponude, Javno preduzeće će u 2023. godini otpočeti sa realizacijom projekata u vrijednosti oko 3,5 miliona eura, što je četiri puta više od prihoda koje je ubirano sa teritorije ove opštine tokom 2022. godine. Takođe, pored navedenih projekata Javno preduzeće će izdvojiti sredstva za uređenje platoa, hitnih sanacija, kao i sredstva za održavanje čistoće na nezakupljenim plažama i obalne infrastrukture”, saopštio je direktor Mladen Mikijelj pred Novu 2023. godinu, kada se u Tivtu sastao sa gradonačelnikom Željkom Komnenovićem i njegovim saradnicima. Ništa od toga, međutim, nije ostvareno ni 2023. ni prošle godine, a po svemu sudeći, neće ni 2025, prenose Vijesti.
Čelnici Morskog dobra u međuvremenu su se za izostanak ulaganja te firme u obalnu infrastrukturu Tivta koju joj je država povjerila na upravljanje pravdali time što je Morsko dobro moralo da neplanirano uloži milione eura u preuzimanje trajektne linije u Boki Kotorskoj. Tvrdili su da će nakon toga, ne samo Tivat, nego i svi ostali primorski gradovi u Crnoj Gori imati ogromne benifite od toga što će Morsko dobro umjesto privatnog operatera gazdovati trajektima i profit od toga, navodno, ulagati u obalnu infrastrukturu.
Mikijelj je lani najavio uplatu Opštini Tivat iznos od 400.000 eura kao učešća Morskog dobra u izgradnji lungo mare šetališta na Belanima, ali te pare do danas nisu legle u tivatsku gradsku kasu. Opština je stoga dvije do sada realizovane faze ovog projekta finansirala sa nešto preko million eura sopstvenog novca. Uskoro slijedi raspisivanje tendera i za treću, završnu fazu radova procijenjene vrijednost 800.000 eura, za koje tivatski gradski čelnici očekuju da će Morsko dobro konačno izdvojiti davno obećanih 400.000 eura, namijenjenih za gradnju ugostiteljskog objekta na rivi na Belanima, a na kojem insistira ta državna firma.