U izvještaju ove kreditne agencije prognozira se da će realna stopa rasta BDP-a Crne Gore bti smanjena na 3,2 odsto u 2023. godini, nakon rasta od 6 odsto u 2022. godini.
Agencija za kreditni rejting Standard & Poor’s (S&P) potvrdila je stabilne izglede Crne Gore, uz zadržavanje ocjene ‘B/B’, saopšteno je iz Ministarstzva finansija.
“U izvještaju S&P se navodi da bi do poboljšanja rjetinga Crne Gore moglo doći u slučaju brže fiskalne konsolidacije, uz proširenje ekonomske baze, čime bi se ojačala otpornost na vanjske šokove. U takvom scenariju, očekivanja su da neto javni dug potencijalno bude ispod 60% BDP-a, uz ostvarenje primarnog suficita”, navodi se u saopštenju, javlja CdM.
Stabilni izgledi odražavaju očekivanja rejting agencije, da će ekonomski rast Crne Gore i dalje biti podržan rastom u sektoru turizma, koji se održao i tokom trajanja rata u Ukrajini.
“Očekuje se i da će fiskalni deficit i rizici platnog bilansa ostati pod kontrolom, kao i da će ekonomski eksterni kanali finansiranja ostati otvoreni za sve preostale finansijske potrebe koje ispunjavaju domaće banke ili međunarodne finansijske institucije (IFI)”, dodaje se u saopštenju. .
U izvještaju ove kreditne agencije prognozira se da će realna stopa rasta BDP-a Crne Gore bti smanjena na 3,2 odsto u 2023. godini, nakon rasta od 6 odsto u 2022. godini.
“Prognozira se i da će se, zahvaljujući snažnom rastu prihoda, deficit opšte Vlade smanjiti na 3,2 odsto BDP-a u 2023. godini, sa 5,2 odsto BDP-a u 2022. godini”, piše u saopštenju, prenosi CdM.
Ocjena je da se crnogorski turistički sektor uspješno oporavio nakon pandemije, i broj turista (u periodu od januara do juna 2023. godine) iznosio je 0,58 miliona, što je 14,9 odsto više u odnosu na isti period rekordne 2019. godine.
Očekivanja su da će crnogorska ekonomija nastaviti sa privlačenjem stranih direktnih investicija (SDI) od oko 10 odsto BDP-a godišnje u srednjem roku.
“Potvrda kreditnog rejtinga, urpkos svim globalnim neizvijesnostima, dokaz je da Ministarstvo finansija vodi odgovornu i adekvatnu finansijsku i fiskalnu politiku, uslljed veoma složenih i izazovnih, ekonomskih i političkih spoljnih ali i domaćih okolnosti. Ostajemo posvećeni cilju da, prevazilazeći brojne negativne efekte međunarodne ekonomske krize, očuvamo makroekonomsku i finansijsku stabilnost Crne Gore u najvećoj mogućoj mjeri”, piše u saopštenju. javlja CdM.
Na osnovu najnovijih indikatora, koji nijesu bili predmet obrade ovog izvještaja, u Ministarstvu finansija, temeljimo očekivanje i da bi, u narednom izvještaju moglo doći do poboljšanja kreditnog rejtinga.