Evropska svemirska agencija predstavila "matematički oblik Zemlje" koji će pomoći u istraživanju zemljotresa i ostalih prirodnih katastrofa i pojava
Evropska svemirska agencija (ESA) predstavila je izgled Zemlje, prikazane kroz detaljna gravitaciona mjerenja i proračune.
Tačan izraz za takav izgled je "matematički oblik Zemlje". Naziv potiče iz 19. vijeka od matematičara Johana Karla Fridriha Gausa.
Gaus, poznat po svojoj krivoj, u to vrijeme nije imao na raspolaganju tehnologiju kakvu koristi ESA. Ali, čak i uz takvu tehnologiju, ESA je tek za 12 mjeseci napravila prvi pravi "geoid" naše planete.
Za to su im bile potrebne razne detalje informacije, a zahvaljujući njihovom istraživanju naučnici će moći lakše da shvate kako Zemlja ustvari funkcioniše.
Prikaz je idealan - okeani su napravljeni bez morskih struja, bez plime i bez osjeke, a oblikovani su isključivo gravitacionim silama, što je ključna referenca za mjerenje cirkulacije okeana, nivoa mora i dinamike leda na polovima.
Sve to je bitno kako bi se lakše shvatile klimatske promjene, ali i razlozi zemljotresa i drugih prirodnih katastrofa.
Iako će mnogi biti razočarani prilično neatraktivnim izgledom "Plave planete", biće im lakše zbog činjenice što ćemo u bliskoj budućnosti moći da predvidimo katastrofe poput nedavnog zemljotresa u Japanu, pišu "Novosti".
(MONDO)