Crnogorske opštine će ove godine za redovan rad partija u lokalnim parlamentima izdvojiti najmanje 1,3 miliona eura.
Taj iznos, kako je saopšteno iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT), ne obuhvata novac koji bi trebalo da izdvoji osam opština koje još nijesu usvojile budžet.
Najviše novca izdvojiće Glavni grad – 384 hiljade eura, zatim Nikšić 220 hiljada eura i Bar 136 hiljada eura.
Pljevlja će sa 124 hiljade eura finansirati stranke u tom gradu, Bijelo Polje sa 100 hiljada eura i Tivat sa 90 hiljada eura.
Opština Ulcinj će izdvojiti 70 hiljada eura, Berane 61 hiljadu eura, a Rožaje 53 hiljade eura.
Iz CDT-a dodaju da će partije za redovan rad u opštini Danilovgrad dobiti 49 hiljada eura, u Plužinama 34 hiljade eura, a u Kolašinu 23 hiljade eura.
Na Žabljaku će izdvojiti 21 hiljadu eura, u Mojkovcu 20 hiljada eura, a u Šavniku 12 hiljada eura.
CDT je, kako je saopšteno, pretragom veb stranica opština i Službenog lista, tokom 2. i 3. februara, utvrdio da osam opština još nije usvojilo budžet za 2017. godinu, već su donijeli odluku o privremenom finansiranju.
„Budžet nijesu usvojile opštine Andrijevica, Budva, Petnjica, Herceg Novi, Cetinje, Plav, Gusinje i Kotor. Ove opštine su iskoristile drugu zakonsku mogućnost i donijele odluku o privremenom finansiranju za period od tri mjeseca“, kaže se u saopštenju.
Tu odluku, kako se navodi, donosi skupština opštine i bazira se na tome da odgovorno lice u opštini odobrava novac u iznosu od jedne dvanaestine izdataka iz prethodne godine.
CDT, kako su dodali, nije uspio da nađe obrazloženja za donošenje odluka o privremenom finansiranju.
„Jasno je da je ovaj potez znak neredovnog stanja i funkcionisanja opština, pa su lokalne samouprave dužne da javnosti objasne zašto su donijele ovakve odluke i zašto nijesu usvojile budžet. Takođe, opštine u kojima su bili lokalni izbori su imale dovoljno vremena za formiranje vlasti i donošenje budžeta“, poručuju iz CDT-a.
U toj organizaciji smatraju da je takav način rada opština u suprotnosti sa principima dobrog upravljanja koji se bazira na otvorenosti i odgovornosti lokalnih samouprava, kao i na njihovoj budžetskoj transparentnosti.
„Na ovaj način građani i zainteresovana javnost ostaju uskraćeni za informacije o budžetima četvrtine opština u državi za ovu godinu, ne znaju koje projekte opštine planiraju da realizuju, kao ni na koji način će biti servisirane usluge građanima u tekućoj godini“, saopšteno je iz CDT-a.