Crna Gora je u vanjskoj politici de-fakto članica Evropske unije (EU) i ona može biti primjer državama regiona, ocijenio je predsjednik Evropskog savjeta, Donald Tusk.
On je danas u Briselu razgovarao sa predsjednikom Vlade, Duškom Markovićem o evropskim integracijama Crne Gore, političkoj i ekonomskoj situaciji u državi kao i o stanju u regionu Zapadnog Balkana.
"U vanjskoj politici Crna Gora je već de-fakto članica EU. Vi ste odmah stali u zaštitu naših vrijednosti i interesa na Rogu Afrike, u Maliju i implementirali ste sankcije protiv Rusije. Zahvaljujem Vam na lojalnosti i podršci”, rekao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za medije održanoj nakon razgovora sa Markovićem.
Tusk je, kako je saopšteno iz Vlade, kazao da je Crna Gora izgradila nezavisnost pametno i strpljivo bez nepotrebnih žrtava.
“Stvorili ste dobre odnose sa svojim neposrednim susjedima na najzreliji način. Izražavam želju da će vas vaši susjedi slijediti na ovom miroljubivom putu i da će se okrenuti budućnosti“, rekao je Tusk.
Dodao je da danas nažalost nacionalizam i arogantni populizam uzima maha u Evropi uključujući i Balkan.
„Neprijatelji liberalne demokratije, uprkos našim slobodama i slobodnoj trgovini, danas promovišu nacionalni egoizam, govor nasilja. Oni su protiv vaše atlantske budućnosti, govore o alternativi Evropi. Za ostatak Balkana nema bolje alternative od EU i svega što ona predstavlja. To znamo iz iskustva“, naglasio je Tusk.
Istakao je da EU ima potencijal da ujedini države i narode u regionu (Zapadnog Balkana) da prevaziđu mržnju prošlosti zarad zajedničke budućnosti i da donese stabilnost i pomirenje.
„Hvala za Vaše napore predsjedniče Vlade, jer za mene i ne samo za mene ovdje u Briselu u Evropi Crna Gora je jedan od najboljih primjera da je pozitivan scenario moguć na našem kontinentu“ , kazao je Tusk.
Govoreći o evropskim integracijama Crne Gore, Tusk je izrazio punu podršku državi, navodeći da je to i u strateškom interesu EU.
“Rekao je da je Crna Gora najviše napredovala u odnosu na ostale kandidate i ohrabrio na udvostručenje napora na vladavini zakona i borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Dodao je da nema dilemu da će Vlada uz iskustvo i odlučnost premijera Markovića u tome uspjeti”, kaže se u saopštenju.
Tusk je ponovio stav EU da su prošli parlamentarni izbori sprovedeni sa novim zakonskim okvirom i uz poštovanje fundamentalnih ljudskih prava.
Rekao je da ga je Marković informisao o političkoj i ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori.
“Rekao je da je ohrabrio Markovića da povede blizak dijalog sa opozicijom na korist cijele zemlje i da raščisti neka preostala pitanja u vezi sa državnim udarom što bi pomoglo dijalogu”, navodi se u saopštenju.
Markvić je kazao da je prenio Tusku očekivanja da će EU i pored izazova sa kojima se suočava i prioritetnih tema i ciljeva koje su na dnevnom redu država članica u ovoj godini nastaviti i da podržava i vrednuje rezultate koje Crna Gora ostvaruje u procesu prisupanja.
Time će, kako je rekao, podstaknuti Crnu Goru i društvo da jednako i posvećeno nastave sa reformskim procesima na putu pridruživanja EU.
„Ova Vlada će biti snažno fokusirana na taj proces i zbog toga ona se svojim političkim i programskim opredjeljenjem nije zadovoljila nego je u svojoj organizacionoj strukturi Vlade definisala ministarstva koja će u svojoj agendi pretežno imati pregovarački proces i uspjeha u tom pregovaračkom procesu“, naveo je Marković.
On je rekao da je njegov kabinet posvećen nastavku ispunjavanja i političkih i ekonomskih kriterijuma postupanja, kao i obavezama koje proizilaze iz pregovora.
„Paralelno sa tim ćemo snažiti kapacitete naše javne uprave, kako tekuće obaveze koje su pred nama tako i za moguće zadatke i izazove koji nas očekuju nakon stupanja u EU, odnosno obaveza koje proizilaze iz članstva“, kazao je premijer.
Govoreći o političkoj situaciji u Crnoj Gori, Marković je rekao da je sa Tuskom razgovarao i o oktobarskim parlamentarnim izborima.
„Istakao sam da su po ocjenama OEBS-a i Savjeta Evrope, a danas i konačnim izvještajem OEBS-a to bili najbolje organizovani i sprovedeni izbori do sada u Crnoj Gori sa izlaznošću preko 73 odsto koji su jasno potvrdili evropsko i evroatlantsko opredjeljenje građana Crne Gore”, naveo je Marković.
Naglasio je da su sumnje opozicije u transparentnost sprovedenih izbora neutemeljene, ali da je bez obzira na to Vlada spremna da obezbijedi i stvori uslove za nastavak političkog dijaloga kako bi se opozicija vratila u parlament i kako bi doprinijeli jačanju demokratije i političkog sistema generalno, jer je to jedan od ključnih uslova stabilnosti i ukupnog napretka.
Marković je rekao da je detaljno razgovarano o situaciji u regionu Zapadnog Balkana.
„U kontekstu toga sam Tusku saopštio spremnost Crne Gore da dalje doprinosi regionalnoj stabilnosti i saradnji kao ključnom uslovu, više ne za integraciju Zapadnog Balkana, nego za kvalitet života, sigurnost i napredak Zapadnog Balkana u cjelini”, kazao je Marković.
On je ocijenio da regionalna stabilnost i pitanja sigurnosti na Zapadnom Balkanu danas treba da budu ključna na našem stolu kako bi obezbijedili napredak i sigurnu evroatlantsku i evropsku budućnost.
“Crna Gora će na tom planu u okviru svojih mogućnosti i iskustva koje ima do sada dati značajan doprinos“,zaključio je Marković.