Predsednik Crne Gore Filip Vujanović, koji više nema prava da se kandiduje za predsjednika države, kaže da će savjetovati lideru DPS Milu Đukanoviću, da preuzme tu odgovornost.
Vujanović je, gostujući u emisiji „Živa istina“, koja će biti emitovana večeras, rekao da je siguran da će se odnosi sa Rusijom potpuno promijeniti kada Crna Gora postane punopravna članica Alijanse, a da će mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, kako se odluka o NATO-u bude primicala, „dati gas“ u bavljenju politikom.
On je rekao i da će lideru Demokratske partije socijalista, Milu Đukanoviću, predložiti da se na predsjedničkim izborima kandiduje za prvog čovjeka države.
Vujanović smatra da u ovim vremenima, kada je Crna Gora postala prostor neslaganja NATO-a i Rusije, referendum o NATO-u ne bi bio održan u potpuno demokratskim uslovima i bez rizika.
„Mislim da Crnoj Gori takav referendum ne treba. On bi samo pojačao tenzije, političke podjele bi dobile na težini, tako da to ne bi bio referendum za i protiv referenduma za NATO, već referendum za i protiv državne politike“, kazao je on.
Teško je, kaže, prognozirati kakve će reperkusije imati i da li će izazvati oštre reakcije protivnika glasanje u parlamentu o članstvu Crne Gore u NATO-u.
„Mislim da će to nezadovoljstvo biti na neki način iskazano, ali, isto tako mislim da kad se to jednom završi u parlamentu to je gotova stvar i to iskazivanje nezadovoljstva neće imati nekog značaja. Ne bi bilo neočekivano da izraz nezadovoljstva bude izlazak na ulice, ali, vi imate takve situacije i protivnike NATO-a i u državama koje su članice Alijanse“, kazao je Vujanović.
On, kako je dodao, ne misli da protesti, ukoliko ih bude, ne mogu biti takvi da ugroze funkcionisanje države. „Taj element nezadovoljstva ne može biti rizičan i ja ne očekujem da ulazak u NATO može da napravi bilo šta što Crnu Goru može da napravi u bilo kom smislu nestabilnom“.
„Ja ne vidim šta bi mogla Rusija da uradi ovdje da se ovdje referendum dogodi. To je naše suvereno pravo, o tome odlučuje Crna Gora, o tome odlučuje parlament. A ja ne vidim nijednu mogućnost da naš parlament donese odluku o referendumu“, ocijenio je on i dodao da ne shvata bukvalno rusku ambiciju i poruku da će učiniti sve da Crna Gora ne uđe u NATO.
Ne misli da bi jedna od opcija mogla da bude i izazivanje nemira u Crnoj Gori koji bi rezultirali referendumom.
Vujanović je, na osnovu kontakata sa čelnim ljudima Rusije, uvjeren da je Crna Gora kolaterala neslaganja velikih sila Rusije i NATO-a.
„Nije bila Rusija zadovljna ni kad smo počinjali naš proces pristupanja EU, a znalo se da će to ići dobrom dinamikom. I pristupanje EU je bilo nešto što nije entuzijastično prihvaćeno od Rusije, ali kad je taj proces počeo, Rusija je saopštila da razumije naš stav i da podržava naš put. Treba samo biti strpljiv i kada je u pitanju NATO. Treba biti obazriv, treba biti oprezan, ali ne treba državnu politiku bazirati na takvim negativnim stavovima, niti mislim da ih treba komentarisati“, naveo je on.
Vujanović smatra i da je priča o neutralnosti besmislena. „Nema to nikakvog smisla. Mislim da je apsolutno nemoguće da se promoviše nešto što nema veze sa realnošću“.
Niko, kazao je on, ne spori šta je Rusija željela u oktobru. „Niko ne može da spori da Rusija na ovim izborima nije imala favorite, i da to nije bila vladajuća koalicija. Ko god objektivno posmatra, pa i da nema sve informacije, znaće koga je Rusija željala kao novu vlast u Crnoj Gori“.
„To je sasvim očigledno i ti instrumenti podrške su bili svima vidljivi. Međutim, izbori su se završili i ruski premijer je poslao među prvima čestitku novoj vlasti. I stvari idu u tom pravcu da ta vrsta naklonosti i navijanja više nemaju nikakvu ulogu“, dodao je Vujanović.
Rusija neće učiniti ništa, smatra on, što bi moglo da ugrozi stabilnost Crne Gore.
Upitan da li bi, da je u prilici da on odlučuje o zahtjevu opozicije da parlamentarni izbori budu održani istovremeno kad i predsjednički, izašao u suret takvom apelu, Vujanović je odrično odgovorio.
„Ne. Ovi izbori su se desili, završili su se i to je nešto što je konačno verifikovano od svih međunarodnih subjekata. Ne možemo praviti u dvije godine prekid koji bi značio usporavanje i zaustavljanje tih integracija“, saopštio je crnogorski predsjednik.
Vujanović smatra i da faktor inostranosti, koji je bio prisutan na parlamentarnim, neće potpuno izostati i na predstojećim lokalnim, ali i predsjedničkim izborima u Crnoj Gori.
„Ne mislim da će prestati u potpunosti, da će nestati kao presiječen kao nožem, to je nemoguće. Uvijek ćete imati subjekata iz Rusije, kako političkih, tako i nepolitičkih, koji će pokušavati da utiču na crnogorsku političku scenu i nećemo mi biti oslobođeni te vrste neprijatnosti. Ali, ona će biti sve slabija i neće imati podršku zvanične Rusije“, dodao je on.
Vujanović ne misli da bojkot opozicije može da bude veći, trajniji problem. „Ne mislim da to može da bude problem koji će, u bilo kom smislu, učiniti ozbiljnim razmišljanje o ponavljanju izbora. Ne mogu samo ponavljanje izbora da uklopim u priznavanje rezultata izbora“.
„Ako vi ne priznate izbore, to znači da vi smatrate da je taj izborni dan i sve što se u njemu dešavalo bio do te mjere demokrtaski opstruktivan da vi imate potrebu da ponovite izbore. Može li ponovo da se na tim izborima desi neka neprijatnost i vi da onda uđete u neki začarani krug besmisla? Opozicija ima jedan način komunikacije sa svojim biračima, povukli su jedan politički potez, da li će se vratiti i kada će se vratiti ne znam. Mislim da bi bilo bolje da se vrate što prije“, poručio je on.
Upitan da li očekuje da će mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije „dati gas“ kako se odluka o NATO-u u crnogorskom parlamentu bude bližila, Vujanović je rekao da očekuje.
„Očekujem. Nema govora da je on iskazao potpuno političko pozicioniranje, on je govorio na skupu Demokratskog fronta, držao je jedan dug, veoma detaljan govor. Saopštio je šta ne prihvata u državnoj politici Crne Gore i u odnosu na NATO i u odnosu na Rusiju i on je čovjek koji se u faktičkom smislu, stavio u službu one politike koju promoviše“, naveo je on.
Vujanović, kako je dodao, ne očekuje da će se on u odnosu na NATO u svojim javnim eksponiranjima promijeniti.
„Ali mislim da će, kad se stvar završi, on to prihvatiti. Ne znam da li se sjeća neko kada je on nekoliko dana uoči referenduma rekao „Crkva će funkcionisati i u zajedničkoj i samostalnoj državi“, dakle prihvatio je na kraju“, kazao je Vujanović, dodajući da je Amfilohije direktno ušao u funkciju politike.
Predsjednik Crne Gore poručio je da „iz sve snage želi da se mitropolit bavi crkvom, da širi mir, ljubav, slogu, da pomaže ljudima kojima je to potrebno“. „Mislim da na račun te misije crkva i dobija vjernike, a da politika nikad ne donosi korist i da je njegovo političko djelovanje, po mom doživljaju, u promašenom prostoru“.
Vujanović je podsjetio da više nema prava da se kandiduje za predsjednika države, pa će savjetovati Đukanoviću da preuzme tu odgovornost.
„Ja zaista mislim da živimo u vremenu u kojem on mora sa posebnom pažnjom da razmisli o svojoj kandidaturi, a da će kao osnov svoje odluke uzeti njegov ukupni rejting u javnosti. Vrlo sam naklonjen tome i moj će savjet njemu biti da prihvati tu vrstu odgovornosti – da nastavi ono što sam ja radio, a što je on radio prije mene“, kazao je Vujanović.
Komentarišući nedavna dešavanja i polemike koje je izazvala odluka Vlade da prvo predloži, pa povuče predlog da dan Njegoševog rođenja bude državni praznik, Vujanović smatra da su i jedna i druga odluka bile dobre.
„Mislim da je Vlada učinila dobar potez i što ga je stavila na dnevni red i što ga je povukla. Mislim da je dobro što ga je stavila na dnevni red da bi se to pitanje otvorilo, a da je dobro što ga je povukla da ne bi izazivala neko nerazumijevanje koje Crnoj Gori nije potrebno“, kazao je Vujanović i dodao da nije bio za ideju da se o tome raspravlja u Skupštini.