Otvaranje pregovaračkih poglavlja vezanih za poljoprivredu predstavlja ulazak u novu fazu razvoja te oblasti, u kojoj će benefiti za proizvođače biti sve vidljiviji, saopšteno je nakon razgovora ministra Simovića i šefa EU Aiva Orave.
“Otvaranje pregovaračkih poglavlja vezanih za poljoprivredu, ruralni razvoj, bezbjednost hrane i ribarstvo predstavlja veliki uspjeh Crne Gore u procesu evropskih integracija, ali i ulazak u novu fazu razvoja crnogorske poljoprivrede u kojoj će benefiti za proizvođače biti sve vidljiviji”, ocijenjeno je na današnjem sastanku.
Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, oni su danas razgovarali o dosadašnjim ostvarenim rezultatima na polju usklađivanja poljoprivredne politike sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU, posebno jer je riječ o oblastima koje su veoma zahtjevne i obimne u smislu propisa koje treba usvojiti.
Orav je, kako je saopšteno, istakao da sada slijedi još zahtjevnija faza primjene tih propisa i da će Ministarstvo i dalje imati dosta posla u procesu usklađivanja crnogorske poljoprivrede zahtjevima EU.
On je ocijenio važnim i napore Ministarstva poljoprivrede na povlačenju sredstava iz EU fondova, kroz realizaciju projekata bespovratne podrške poljoprivrednim proizvođačima (IPARD like 1 i 2, i IPARD), prema jasnim i transparentnim procedurama dodjele.
“Simović je kazao da je značajan dio posla urađen na usaglašavanju poljoprivredne politike sa EU politikom, da će se sa usklađivanjem propisa nastaviti, ali da je sada najveći izazov njihova puna implementacija, kako bi došli u fazu primjene standarda EU i nastavili razvoj zasnovan na kvalitetu proizvoda i većoj konkurentnosti crnogorskih poljoprivrednih proizvođača”, kaže se u saopštenju.
Simović je, kako se navodi, upoznao Orava i sa rezultatima na uspostavljanju potrebne institucionalne arhitekture i unapređenju procedura u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i bezbjednosti hrane.
Naznačio je i napore koji se ulažu na planu akreditacije Direktorata za IPARD plaćanja, što je, kako je saopšteno, od velike važnosti za dalje povlačenje još značajnijih sredstava iz EU fondova.
Simović je saopštio da je u toku izrada Agrobudžeta za 2017. godinu i da se prilikom koncipiranja mjera podrške poljoprivrednim proizvođačima ide korak naprijed, u smislu daljeg usaglašavanja sa mjerama Zajedničke poljoprivredne politike EU.
On je, kako je saopšteno, istakao da se mjere podrške iz nacionalnog budžeta sinhronizuju sa mjerama iz pretpristupnih fondova, kako bi se poljoprivredni proizvođači što bolje i prije osposobili za korišćenje punog IPARD programa podrške, čiji je početak realizacije planiran za ovu godinu.
“Razgovarajući o sektoru ribarstva istaknuto je da su sa malim administrativnim kapacitetima napravljeni značajni pomaci u dijelu usvajanja zakona i strategije, te da se sada treba fokusirati na primjenu propisa, uz dalje usklađivanje sa ribarskom politikom EU”, kazali su iz Ministarstva.
Simović je kazao da se moraju uložiti veći napori u tom sektoru i da se već radi na reorganizaciji unutar Ministarstva, kako bi se ojačali administrativni kapaciteti za ribarstvo.
“Simović i Orav izrazili su zadovoljstvo kvalitetom saradnje Ministarstva poljoprivrede i Delegacije EU u Crnoj Gori, a tokom današnjeg susreta razgovarano je o prioritetima saradnje u aktuelnoj fazi razvoja crnogorske poljoprivrede”, zaključuje se u saopštenju.