Vlada je usvajanjem Predloga budžeta za narednu godinu i mjerama koje ga prate zaštitila najgroženije stanovništvo i sačuvala javne finansije, ocijenio je premijer Duško Marković.
„Za razliku od onih koji nas ovih dana kritukuju, mislim da smo uradili dobru stvar, koja štiti najugroženije stanovništvo. Mislim da smo uradili najbolju mogući stvar i benefite ćemo vidjeti već u prvom i drugom kvartalu naredne godine, kada ćemo biti u prilici da objektivnije komentarišemo te mjere“, rekao je Marković novinarima nakon sastanka sa privrednicima u Privrednoj komori (PKCG).
On je kazao da je Vlada pažljivo radila na predlogu budžeta za narednu godinu.
„Prvi put p se dešava da, u skladu sa novim zakonodavstvom zbog visokog javnog duga i izraženog deficita, budžet prati i plan finansijske konsolidacije, koji se ne tiče samo domaćeg finansijskog aspekta ili ambijenta koji podrazumijeva rast prhoda i smanjenje troškova, već politika i opredjeljenja koji treba da nas kvalitetnije pozicioniraju na međunarodnom finansijskom tržištu, jer je to veoma važno za državu i njene finansije“, objasnio je Marković.
On je, komentarišući to što je Vlada odlučila da javnim funkcionerima smanji zarade osam odsto, a naknade majkama sa troje i više djece oko 20 odsto, saopštio da misli da je izvršna vlast našla pravu odnosno optimalnu mjeru.
„U ovakvoj situaciji nije bilo moguće naći najbolju ili mjeru kojom bi bili svi zadovoljni. Mi nijesmo ugrozili zarade u obrazovanju, zdravstvu, ni u javnoj administraciji, osim javnim funkcionerima. Mi nijesmo ovim mjerama doveli u pitanje standard najvećeg broja stanovništva, posebno sagledavajući kontekst smanjenja naknada za majke sa troje djece“, rekao je Marković.
On je dodao da 21 hiljada žena do sada uživa tu naknadu.
„Naše opredjeljenje da idemo ovakvim putem bi trebalo da bude pozdravljeno. Zaposlenost žena je pala kao rezultata tih naknada. Mi tjeramo radno sposobne žene da idu sa tržišta rada i na taj način ugrožavamo ukupan ambijent. To ne bi trebalo da bude politika ni Vlade ni države“, smatra Marković.
Kada je u pitanju snižavanje zarada javnim funkcionerima od osam odsto, Marković je rekao da tu treba biti konkretan.
„Osam odsto za najniži koeficient u grupi C je 64 eura smanjenje plate javnog funkcionera, a najveći iznos od osam odsto u kategoriji A za javnog funkcionera je preko 200 eura, zavisno od staža“, objasnio je Marković.
Majke će dobiti veću naknadu, nekad...
On je dodao da se Vlada nije opredijelila da ide na progresivno oporezivanje ili smanjenje zarada u cijeloj ekonomiji, odnosno privatnom i javnom sektoru, jer bi to, kako je ocijenio, pogoršalo situaciju na nekoliko polja.
„Morali smo da sačuvamo javne finansije. Da ovo nijesmo uradili pitanje je da li bi mogli isplaćivati penzije i zarade za zaposlene u obrazovanju i zdravstvu i ostale socijalne naknade. Vjerujem da će ove naše odluke dati rezultat“, rekao je Marković.
Na pitanje da li će odluka Vlade da poveća akciza na gorivo uticati na standard građana i uzrokovati povećanja drugih cijena, Marković je rekao da je to moguće ako se odmah sagleda negativni scenario, ali da to ne očekuje.
„Ne očekujem to povećanje, jer za to nema realnog osnova. Ako se rast cijena ipak desi Vlada ima mehanizme da reaguje i zaštiti najgroženije kategorije stanovništva“, kazao je Marković.
Marković: Bez čestitki i poklona za Novu godinu
"Državni udar" na siromašne građane
Vlada usvojila Predlog zakona o budžetu
On je saopštio da je već nekoliko prethodnih godina cijena derivata nafte u kontinuitetu padala, čak i do 40 odsto.
„Nijesmo imali slučajeva da su smanjene cijene osnovnih prehrambenih proizvoda ili usluga u privredi. Privreda je akumulirala tu dobit zbog ovako povoljne cijene naftnih derivata“, zaključio je Marković.