Saradnja Državnog tužilaštva (DT) i Uprave policije (UP) nije na potrebnom nivou, a ključni doprinos takvom stanju daje rukovodstvo policije koje je pod direktnim uticajem vrha DPS-a, ocijenio je poslanik Demokrata Velizar Kaluđerović.
On je pozvao predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu Mevludina Nuhodžića da do kraja avgusta zakaže odloženu sjednicu Odbora, na kojoj bi bilo obavljeno kontrolno saslušanje čelnika Vlade i tužilaštva.
Kaluđerović je u intervjuu agenciji MINA kazao da su brojni razlozi za ocjenu da saradnja DT I UP “ni iz daleka” nije na potrebnom nivou.
“A stanje je takvo zato što je politička volja vrha izvršne vlasti da odnosi DT i UP ne budu na nivou nužne saranje državnih organa u čijoj je nadležnosti otkrivanje i hvatanje počinilaca krivičnih djela, kao i njihovo gonjenje i privođenje pravdi”, rekao je Kaluđerović.
Prema njegovoj ocjeni, očigledno je da ključni “doprinos” takvom stanju daje rukovodstvo UP koje je pod direktnim uticajem vrha DPS-a i bivšeg dugogodišnjeg prvog policajca Crne Gore.
“Problem Glavnog specijalnog tužioca oko ekipiranja specijalnog policijskog odjeljenja i višemjesečne opstrukcije učinjene u tom pravcu, samo potvrđuju prethodnu ocjenu”, kazao je Kaluđerović.
Jasno je, kaže on, da poštovanje principa profesionalizma, političke neutralnosti DT i UP, kao i njihova puna saradnja na tim principima predstavljaju značajan dio temelja na kojim se gradi država vladavine prava i unapređuje zaštita ljudskih prava i sloboda.
“Poštovanje ovih, zakonom proklamovanih pricnipa u radu DT i UP neizbježno bi dovelo i do personalizovanja odgovornosti jednog broja sadašnjih nosilaca značajnih državnih funkcija kao pokrovitelja organizovanog kriminala i korupcije koji svojim štetnim i protivpravnim djelovanjem nanose ogromnu štetu Crnoj Gori i koče njen ubrzani razvoj. Upravo to je razlog što nedostaje politička volja vrha vlasti”, rekao je Kaluđerović.
On je, odgovarajući na pitanje šta je potrebno uraditi da bi ta saradnja bila poboljšana i unaprijeđena, kazao da je neophodno da neodgovorna vlast bude smijenjena na oktobarskim parlamentarnim izborima.
“A da građani na izborima daju mandat odgovornim, nekompromitovanim ljudima, čistih biografija, da vode državne poslove onako kako je u najboljem interesu svih građana, a ne privilegovanih pojedinaca. U takvom novom političkom ambijent, vrhunski profesionalci kojih je i sada značajan broj u DT i UP, došli bi do punog izražaja i najbolja moguća saradnja ova dva državna organa postal bi prirodno stanje stvari”, kazao je Kaluđerović.
Komentarišući ocjene u Izvještaju Evropske komisije da u praksi, saradnja između policije i tužilaštva u pretkrivičnim postupcima još treba da se poboljša, on je rekao da je to uobičajeno primjereni diplomatski rječnik zvanične EU iza kojeg, u osnovi, stoji ista, ili slična ocjena razloga loše saradnje UP i DT.
“Svi su saglasni da je zakonodavni okvir za saradnju UP i DT zadovoljavajući, tako da, očigledno, nedostaje politička volja kod vlasti da saradnja između ovih državnih organa bude optimalna”, kazao je Kaluđerović.
On je ocijenio da u sudstvu ima puno “trulih dasaka” koje su ozbiljna smetnja da Crna Gora značajno iskorači kao država vladavine prava.
Prema nejgovim riječima, postoji veliki broj nosilaca sudijske funkcije koji tu značajnu dužnost obavljaju poštujući principe zakonitosti, profesionalnosti, nezavisnosti i nepristrasnosti u svom radu.
“Uvijek moramo imati na umu da sud odluku o krivici mora temeljiti na nespornim dokazima, tako da je izuzetno značajno kako su policija i Tužilaštvo dokazima potkrijepili svaki konkretni slučaj procesuirane krivično-pravne odgovornosti”, upozorio je Kaluđerović.
Kako je kazao, drugo je pitanje politika i praksa sudova u izricanju visine kazne za određena krivična djela.
“Smatram da se može govoriti o primjerima izrečenih preblagih sankcija u odnosu na društvnu opasnost određenih krivičnih djela, posebno koruptivnih krivičnih djela učinjenih zloupotrebom službenog položaja”, naveo je Kaluđerović.
On je ocijenio da su ljudski i tehnički kapaciteti tužilaštva i policije daleko od potrebnih.
“Svjedoci smo da DT radi u potpuno neadekvatnim radnim prostorijama, da još nije ispoštovana zakonska obaveza da Specijalno državno tužilaštvo ima online vezu sa elektronskom bazom podataka drugih državnih organa (Uprave policije, Uprave carina, Katastra, Komisije za antikorupciju, Uprave za sprječavanje pranja novca…), da specijalno policijsko odjeljenje još nije u cjelini ekipirano”, kazao je on.
Čelnici izvršne vlasti, kaže on, samo u nekim dokumentima zaštićenim sa oznakom “strogo tajno”, govore o značajnom kadrovskom i tehničkom deficitu u UP.
“Stanje je loše zato što vrh izvršne vlasti, odnosno vrh DPS-a hoće da bude tako”, ocijenio je Kaluđerović.
Prema njegovim riječima, za svaku odgovornu vlast ne smije i ne može biti izgovor da nedostaju sredstva da se kadrovski, prostorno i tehnički maksimalno ekipiraju i opreme državni organi u čijoj je nadležnosti sprečavanje vršenja i otkrivanje počinilaca krivičnih djela, njihovo gonjenje i privođenje pravdi.
“Ovo iz razloga što su to preduslovi za kvalitetan rad policije i Državnog tužilaštva koji, uz poštovanje principa zakonitosti, profesionalnosti, samostalnosti i političke neutralnosti u svom radu, predstavljaju temelj za uspješnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala”, rekao je Kaluđerović.
Demokrate će, kaže on, snažno poduprijeti društvenu akciju nove demokratske vlasti da jačaju sve institucije države, njihova profesionalnost i samostalnost, i da budu optimalno kadrovski i tehnički opremljene. “Državno tužilaštvo i policija će biti u vrhu tih prioriteta”.
On je upozorio da je bilo primjera curenja informacija koje su medijski atraktivne, ali ne doprinose rasvjetljavanju krivičnih djela.
“Praksa pozivanja na informacije iz rada DT i UP, a da je izvor tih informacija javnosti nepoznat, a navodno “pouzdan”, nije dobra i van je konteksta nužne i potrebne komunikacije ovih državnih organa sa medijima. Pretjerivanje u zaštiti pojedinih informacija određenim stepenom tajnosti, takođe je nepotrebno i kontraproduktivno”, ocijenio je Kaluđerović.
On je kazao da se nada da će se o pojedinim takvim, strogo tajnim informacijama koje tretiraju problematiku razgovarati na sjednici Odbora za bezbjednosti i odbranu Skupštine Crne Gore do kraja ovog mjeseca.
“Upozoravam i pozivam predsjednika Odbora (Mevludina) Nuhodžića da ne zaboravi na preuzetu obavezu da se sjednica Odbora na kojoj je predviđeno kontrolno saslušanje Mila Đukanovića, Duška Markovića, Ivice Stankovića i Milivoja Katnića, a koja je bila zakazana za 29. jul, a odložena na zahtjev premijera neizostavno sazove i održi do kraja ovog mjeseca”, kazao je Kaluđerović.
Prema njegovim riječima, tako je dogovoreno,i taj dogovor se mora ispoštovati.
“Ne samo zbog držanja riječi, već zato što je izuzetno važno da prvi ljudi Državnog tužilaštva, u prisustvu parlamentaraca kao članova Odbora, čuju kako njihov rad ocjenjuju predsjednik Vijeća za nacionalnu bezbjednost, Milo Đukanović i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju službi bezbjednosti, Duško Marković”, rekao je Kaluđerović.
On smatra da bi razgovor čelnika Vlade i DT pred parlamentarcima mogao predstavljati početak skidanja maski sa opstrukcija sa kojim se Državno tužilaštvo susrijeće u svom radu.