Crnogorski predsjednik, Filip Vujanović ocijenio je da je važno da Crna Gora postane članica NATO što prije kako bi se vidjelo da se prihvataju, poštuju i valorizuju reforme u oblasti odbrane i ukupnog društva.
On je kazao da vjeruje da će sve države članice brzo rafikovati pristupni protokol.
“Ovo jeste osjetljiv period sa mnogim globalnim izazovima, ali i period u kome politika proširenja pokazuje da na te globalne izazove odgovara na odgovoran način”, rekao je Vujanović na šestom 2BS Forumu u Budvi.
On smatra da je značajna inicijativa da Bosna i Hercegovina ubrzaju svoje aktivnosti i da Makedonija što prije riješti to pitanje.
Predsjednica Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović čestitala je Crnoj Gori pozivinicu za NATO i kazala da se nada da će brzo biti članica Alijanse kao i Evropske unije (EU).
Ona smatra da Crna Gora u ovoj fazi pristupanja treba da razmišlja o postpristupnoj strategiji, o tome kako će se profilirati kao država nakon ulaska u NATO i EU, šta su državni ciljevi i kako se žele postići.
“Nema male zemlje, svako je veliki koliko sami činimo kako bi smo istakli naše države, ne samo na regionalnom nego i na međuarodnom sektoru”, ocijenila je Grabar Kitarović, navodeći da Hrvatske nije imala tu postpristupnu strategiju.
"Poziv Crnoj Gori je izvnaredan signal i poruka za sve", kazala je ona.
Predsjednik Slovenije, Borut Pahor ocijenio je da države članice NATO-a u regionu imaju odgovornost da više sarađuju.
On smatra da je važno kako će proces ratifikacije ići, navodeći da će Slovenija to uraditi u junu.
“Važno je da svih 28 država to uradi brže, jer se bezbjednosna situacija mijenja i pogoršava”, upozorio je Pahor, ukazujući na probleme od Ukrajine, Bliskog istoka, sjeverne Afrike.
“Sve treba uraditi da ne dođe do bezbjednosnih problema na Zapadnom Balkanu. Trebamo svim inicijativama i saradnjom da uradimo da do toga ne dođe”, kazao je Pahor.
On je rekao da u trenutku kada se bezbjednosna situacija zbog agresivne ruske politike i međunarodnog terorizma, mijenja u regionu treba uraditi sve da se zadrži mir i bezbjednost.
“Poštujemo odluku Srbije da ne aplicira za NATO sa kojim sarađuje, ali i Crne Gore da aplicira. Bilo bi važno da BiH aplicira za Alijansu, jer bi ta aplikacija značila bolju sigurnost u region”, ocijenio je Pahor.
On je poručio da svi moraju da odrade svoj posao, da EU ne smije da zanemari proces proširenja, a da region treba da uradi "ono što je na njemu".
“Ovaj region treba da bude dio Evrope. Želimo da vidimo produbljivanje EU sa jedne i proširenje sa druge strane. Vidimo zapadni Balkan u EU ali treba da razmišaljamo o sui generis statusu za Ukrajinu i Tursku”, kazao je Pahor.