Pozitivna Crna Gora traži da se u roku od mjesec potpiše kolektivni ugovor kojim će zaposlenima u zdravstvu biti povećane plate za najmanje 5,5 odsto.
Šef Kluba poslanika Pozitivne, Goran Tuponja, kazao je da će ta partija insistirati na tome da nadležna ministarstva hitno preduzmu neophodne aktivnosti i što prije usaglase povećanja zarada u sektoru zdravstva.
Tuponja je, na konferenciji za novinare povodom Predloga zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, rekao da zarade zaposlenih u sektoru zdravstva duži niz godina stagniraju i zaposleni se, kako smatra, nalaze u nezavidnom materijalnom položaju.
On je poručio da država mora pokazati senzibilitet i staviti do znanja da brine o zaposlenima u zdravstvu i njihovoj egzistencji.
“Tražimo da se u najskorijem roku, ne dužem od mjesec dana, potpiše kolektivni ugovor i na taj način zaposleni u sektoru zdravstva dobiju povećanje zarada, koje neće biti manje od povećanja koje su dobili zaposleni u oblasti obrazovanja”, rekao je Tuponja.
On je objasnio da Pozitivna pitanje potpisivanja kolektivnog ugovora za zaposlene u zdravstvu smatra važnim i u kontekstu zauzimanja konačnog stava o zakonu o zaradama u javnom sektoru koji je u skupštinskoj proceduri.
Tuponja je naveo da to nije i ne treba da bude shvaćeno kao bilo kakvo uslovljavanje, već kao, dodao je, osnaženje i doprinos da se ubrzaju stvari koja predstoje.
“Vjerujem da je i ministru finansija Radoju Žugiću i ministarki rada i socijalnog staranja, Zorici Kovačević, bliska važnost pitanja kolektivnog ugovora za zaposlene u zdravstvu i da će u toku skupštinskog zasjedanja zauzeti stav i odgovorno se odnijeti prema ovom pitanju”, poručio je on.
On je ukazao da, Predlogom zakona o zaradama u javnom sektoru kroz ukidanja naknada za komisije i druga radna tijela, ukupna novčana primanja funkcionera neće biti povećana.
Tuponja je podsjetio da će Predlogom tog zakona zarade ostalim zaposlenim u javnom sektoru biti povećane od šest do 16 odsto.
On je naveo da važan dio svih zaposlenih u javnom sektoru čine ljudi zaposleni u sektoru zdravstva, kojih je oko osam hiljada.
Tuponja je podsjetio da su prije nekoliko mjeseci amandmanskim djelovanjem Pozitivne na Zakon o zdravstvenoj zaštiti prihvaćene dvije važne odredbe.
On je ukazao da je amandmanom Pozitivne omogućen Javni konkurs za rukovodioce zdravstvenih ustanova, kao instrument za veću transparentnost procesa odabira rukovodećih kadrova.
Prema riječima Tuponja, drugim amandmanom Pozitivne omogućen je dopunski rad zdravstvenih radnika.
On je podsjetio da taj Zakon nije predviđao mogućnost dodatnog rada ljekara.
To je dodao je Tuponja, uzrokovalo veliku polemiku među zdravstvenim radnicima i javnosti.
“Amandmanom Pozitivne je, na kraju, nađeno rješenje da se zdravstvenim radnicima ipak omogući dopunski rad”, zaključio je on.