Demos, Građanski pokret URA, SDP i SNP nastaviće koordinaciju i saradnju u cilju pripreme uslova za fer i slobodne izbore, dogovoreno je na sastanku lidera parlamentarnih partija koje su glasale protiv povjerenja Vladi.
Na sastanku su bili lideri Demosa Miodrag Lekić, URE Žarko Rakčević, Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić, Socijalističke narodne partije Srđan Milić i Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić.
Skupu su prisustvovali i potpredsjednici URE i SDP-a Dritan Abazović i Raško Konjević, šef poslaničkog kluba SNP Aleksandar Damjanović, predsjednik izvršnog odobra Demosa Goran Danilović i generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović.
Lekić je kazao da će te četiri partije nastaviti saradnju i koordinaciju kako bi odgovorili na izazove.
On je naveo da je vlada koju predlažu atipična, da je mnogo delikatnih pitanja i da treba uvažiti i pravne aspkte.
“Ako bude došlo do formiranja takve vlade biće potrebno da se to pokrije krovnim zakonom u vidu lex specialisa”, precizirao je Lekić.
On je kazao da se koordinacija već sjutra nastavlja. “Imamo više šansi da osnaženi zajedno djelujemo u demokratskim okvirima”.
Na pitanje da li je SNP prihvatio platformu Demosa, URE i SDP-a, Lekić je kazao da u pozivu na sastanak o tome nije bilo riječi, već o potrebi da koordiniraju zajedničku strategiju.
“Tako da je platforma jedan od planova koji postoje. Nije bila ideja da platforma bude nekom nametnuta”, ukazao je Lekić.
Upitan da li sjutra na dijalog ove četiri partije idu sa istim stavom, on je rekao da će biti “slično i jedinstveno, ali razlike će neminovno postojati”.
“Postoje razlike i sa one strane. Mi ne znamo je li spojen plan Demokraske partije socijalista (DPS) i Pozitivne”, dodao je Lekić.
Na pitanje da li vjeruje u dobru volju premijera da je spreman da prepusti opoziciji da kontrolišu resurse, on je kazao da se drži onog što je rečeno ali da sumnja u to.
“Držaću se onoga što su činjenice i izgovorene riječi”, poručio je Lekić.
Rakčević je kazao je da su na sastanku razmijenjena viđenja u vezi sa političkom situacijom u Crnoj Gori, nastavkom parlamentarnog dijaloga i sprovođenja fer i slobodih izbora.
"Imamo dosta zajedničkih stvari u smislu da tražimo puteve kada da na miran način dođemo do slobodnih i fer izbora u Crnoj Gori”, naveo je Rakčević.
On je kazao da vjeruje da će učesnici sastanka dati doprinos izgradnji povjerenja i slobodnim izborima, jer je, kako smatra, to zajednički cilj.
“Nije suština da li ćete dobiti četiri ministarska mjesta i jedno potpredsjedničko, suština je da li će se stvoriti pretpostavke, demokratska infrastruktura za kontrolu zloupotrebe državnih resursa i slobodno izjašnjavanje građana. To je mnogo značajnije”, poručio je Rakčević.
On je kazao da je platforma URE, Demosa i SDP-a samo polazna osnova za dijalog bez tvrdih stavova i naveo da su spisku institucuija dodali još dvije na koje posebno teba obratiti pažnju, a među kojima je Agencija za antikorupciju.
Prema njegovim riječima, normalno je da se napravi politički sporazum.
Rakčević je ukazao da je interes svih učesnika procesa da se dogovoreno realizuje pet, šest mjeseci prije izbora.
“Jer za dva ili tri mjeseca nešto što po inerciji funkcioniše godinama ne možete promijeniti. Treba napraviti napore da se do kraja februara postigne i potpiše taj politički dogovor i da se onda na pravno-tehnički način postignuti dogovori realizuje”, ocijenio je Rakčević.
On je kazao da je stav svih partija, mimo Demokrata, kada je u pitanju volja za dogovorom i pristup da nije suština u foteljama, već da se po dubini djeluje. “Mislim da smo se oko toga dogovorili i oko bitnih stvari kao što je tajming”.
Damjanović je kazao da će ta partija danas održati sjednicu Izvršnog odbora, i da će na tom organu izdefinisati stavove koje će se sjutra izložiti na paralamentarnom dijalogu.
"Priča oko resora u Vladi je samo mali segment sveukopune priče u utvrđivanju uslova za fer i demokratske izbore koja traži reviziju nekih zakonskih rešenja”, naveo je Damjanović.
Bečić je podsjetio je toj partiji neprihvatljiv svaki razgovor o rekonstrukcije ove vlade koja je, kako je dodao, opstala zahvaljujući političkoj korupciji, rušenju principa parlamentarne demokratije i volje građana.
”Sve ono što bude prihvatljio kolegama iz opozicije, nećemo biti smetnja, nećemo ga opstruirati, ali u njemu nećemo učestvovati”, poručio je Bečić.
Demokrate će, prema njegovim ričima, nastaviti učešće u parlametarnom dijalogu kada se riješi pitanje oko nekog modaliteta 40. vlade ili se dogovori 41. vlada.