Kvalitetno sprovođenje novog Zakona o dječjoj i socijalnoj zaštiti, u dijelu koji se odnosi na majke sa troje i više djece, imalo bi višestruke i višeslojne pozitivne impulse, pogotovo na sjeveru Crne Gore, ocijenjeno je iz Demosa.
„Pozivamo majke troje i više djece i sa najmanje 15 godina provedenih na evidenciji Biroa rada ili sa toliko godina radnog staža da se već od sjutra prijavljuju centrima za socijalni rad kako bi eventualno ostvarile pravo na doživotnu nadoknadu po osnovu novog Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, koji stupa na snagu početkom naredne godinečlanica“, poručeno je iz Demosa.
Članica Predsjedništva te partije, Seada Sadiković, saopštila je da traže od institucija države Crne Gore da u najkraćem roku otkloni sve administrativne barijere, poput neuplaćenih poreza i doprinosa od strane poslodavaca, i obezbijedi sve neophodne uslove kako bi, kako je rekla, taj značajan podsticaj majki da rode treće dijete, što prije zaživio u praksi.
„Smatramo da bi, pogotovo na sjeveru Crne Gore, alarmantno osiromašenom i u ekonomskom i u demografskom smislu, kvalitetna implementacija ove regulative imala višestruke i višeslojne pozitivne impulse“, navela je Sadiković.
Ona smatra da bi pozitivni impulsi bili dugoročno podmlađivanje populacije koja ima ozbiljnu tendenciju starenja u nizu minulih godina, ublažavanje diskriminacije majki, koje su upravo zbog odluke da prošire porodicu imale neravnopravan status u društvu prilikom sticanja prava na pristojnu penziju.
Pozitivan impuls bi, smatraju u Demosu, bio i snažan podsticaj žene da paraleno, radnim angažmanom i rađanjem djece, obezbijedi sebi ugodniji društveni status.
„Značajno smanjenje sve izraženijeg socijalnog raslojavanja, oslobađanje izvjesnog broja radnih mjesta koja bi, posvetivši se više svojoj porodici, majke troje i više djece prepustle mlađoj radnoj snazi, a u budućnosti sve više i upravo djeci rođenoj i zbog podsticajnih demografskih impulsa novog Zakona čiju skoru primjenu pozdravljamo“, navela je Sadiković.