Crnogorski predsjednik Filip Vujanović predložio je danas da se Šućko Baković ponovo imenuje za Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Vujanović je obrazložio da je Bakovića predložio nakon konsultacijama sa naučnim i stručnim institucijama i nevladinom organizacijama, čija je osnovna djelatnost zaštita ljudskih prava.
Baković je za Ombudsmana imenovan 9. novembra 2009. godine.
Vujanović navodi da su za vrijeme mandata Bakovića sprovedena brojna istraživanja u pojedinim oblastima ljudskih prava i sloboda, na osnovu kojih su sačinjeni posebni izvještaji.
"Skupštini Crne Gore i njenim nadležnim odborima podneseno je pet godišnjih i 11 posebnih izvještaja. Podnijeta su i dva izvještaja tijelima Ujedinjenih nacija", navodi Vujanović u obrazloženju dostavljenom parlamentu, koji donosi odluku o imenovanju Zaštitnika.
Predsjednik Crne Gore ističe da su ocjene, zaključci, mišljenja i preporuke Zaštitnika date u izvještajima dobile visoku podršku Skupštine, nadležnih odbora, drugih subjekata i institucija.
“Za vrijeme njegovog mandata značajno je unaprijeđen odnos prema građanima i uticaj institucije Zaštitnika. Promotivni rad na terenu, u lokalnim zajednicama doprinio je podizanju svijesti građana i ranjivih grupa o njihovim pravima i slobodama i mandatu institucije”, kaže Vujanović.
Prema njegovim navodima, broj otklonjenih povreda prava građana, u toku postupka kod Zaštitnika, stalno se povećava i ukazuje na rast autoriteta institucije i njenu efikasnost.
“Mišljenja i preporuke Zaštitnika cijenjene su i od Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u postupanju po predstavkama građana Crne Gore”, ističe Vujanović i navodi da su ovi rezultati bili opredjeljujući da Zaštitnik dobije nove nedlažnosti i postane institucionalni mehanizam za zaštitu od diskriminacije i prevenciju torture.
Šest nevladinih organizacija imalo je primjedbe na kandidaturu Bakovića, ocjenjujući da je zabrinjavajuće što se insistira na ovom kandidatu u godini kada je Evropska komisija (EK) u Izvještaju o Crnoj Gori za 2015. godini saopštila, kako navode, niz snažnih i oštrih ocjena o učinku o kapacitetima institucije Zaštitnika.
“Time se posredno direktno dovodi u pitanje politička volja države Crne Gore da sprovodi preuzete obaveze na putu ka EU i da uvažava preporuke EK”, smatraju Centar za građansko obrazovanje, Juventas, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja, Kvir Montenegro, Centar za monitoring i istraživanje i Centar za razvoj nevladinih organizacija.
Te NVO su, u vezi svojih stavova, citirale pojedine djelove Izvještaja EK o nepretku Crne Gore.
Baković je odgovorio da se radi o izvodima iz Izvještaja, da ključne ocjene nijesu u potpunosti citirane, tako da “izvučene iz konteksta stvaraju sasvim drugu sliku o Zaštitniku, od one koja je koja je Izvještajem stvarno data”.
“Uvjeren sam da su kritike neutemeljene i da je za vrijeme mog mandata rad Zaštitnika unaprijeđen, da je institucija postala vidljivija, naravno ne u potpunoj mjeri. Široki mandat i brojne aktivnosti prikazene su u izvještajima institucije, ali je izostala odgovarajuće prezentacija rezultata u javnosti, usled velikog obima posla i nedostatka kadra”, navodi Baković.