Demokratska Crna Gora neće učestvovati na izborima po postojećima pravilima, jer to nameće potrebu za dijalogom u kojem bi trebalo da posreduje Evropska unija (EU), saopštio je lider te partije Aleksa Bečić.
Iako su neki od lidera tri opoziciona subjekta nakon razgovora sa šefom Delegacije EU u Crnoj Gori Mitjom Drobničem, izjavili da će tražiti formiranje tehničke Vlade koja bi pripremila izbore, Bečić je u emisiji Klub A na Atlas televizji, kazao da se u dijalogu može iskristaliziovati više modaliteta.
Bečić, koji je sa predstavnicima Građanskog pokreta URA i DEMOSA prošle sedmice od EU zatražio medijaciju o rješavanju političke krize u državi, kazao je da su od Drobniča dobili pozitivne signale.
"Koji je saopštio da izjava koja je od strane određenih medijskih krugova željela da se interpretira da želi da predstavlja neku poruku Maje Kocijančić zapravo ne znači to, nego da imamo spremnost za aktivno učestvovanje u procesu političkog pregovaranja", ocijenio je Bečić.
Bečić je naveo da se govorilo o medijaciji EU u rješavanju političke krize i dijalogu, dogovoru i efikasnim rešenjima koja vode ka modalitetima, iako je predsjednik DEMOSA Miodrag Lekić nakon razgovora sa Drobničem rekao da su tražili posredovanje i tehničku vladu koja bi pripremila izbore.
"Odlučni smo, bez obzira što smo nova partija, da nećemo učestvovati na izborima po postojećim pravilima, i u ovoj atmosferi koju imamo na današnji dan. To nameće potrebu za dijalogom, ali se ne postavljamo ucjenjivački, mi ne želimo da fingiramo demokratiju, hoćemo suštinska rješenja“, poručio je Bečić.
Prema njegovim riječima, ako budu imali efikasan dijalog i ako se bude moglo doći do ispunjenosti uslova za slobodne i fer izbore, Demokrate će učestvovati u njima.
„Kada bi vam neko, sa jedne strane, ponudio ono što je neka prelazna Vlada za koju se zalaže Demokratski front po sistemu koministara, gdje bi bili neki statista pored ministra Demokratske partije socijalista, i ne bi mogli ništa suštinski da promijenite, ili saglasje i sporazum o ključnim stvarima o sprečavanju zloupotreba tog procesa, veoma dobar dio bi se odlučio za ovo drugo. Sa druge strane može i ovo prvo, jer i onako imamo tehničku Vladu", smatra Bečić.
Na pitanje da li će prihvatiti eventualni poziv predsjednika Skupštine Ranka Krivokapića da u parlamentu počne dijalog, Bečić je rekao da to žele, ali insistiraju na aktivnom učešću EU, jer, naveo je, ne vjerujuju onima sa kojima su se dogovorili o vraćanju povjerenja u izborni proces.
On, nije precizirao šta će se desiti ako EU odbije posredovanje. Ali ne vjeruje da će se to desiti jer su, kako tvrdi, stranci učestvovali u usvajanju ustavnih reformi i sličnim spornim prilikama.