Cilj protesta Demokratskog fronta nije politički dijalog, već ultimatum, kazao je potpredsjednik crnogorske Vlade, Duško Marković, navodeći da taj politički savez želi pad vlade, iako nemaju podršku ni u parlamentu, niti van njega.
Marković je, u intervjuu italijanskoj agenciji Nova, rekao da demonstracije imaju dva glavna razloga.
„Prvi je da se spriječi poziv od strane NATO-a i da se stvori prelazna vlada kako bi pripremili teren za izbore u proljeće 2016. godine, a drugi da se zaustavi gubitak konsenzusa DF-a, koji je snažno oslabio nakon unutrašnje podjele i rađanja novih prosrpski orjentisanih stranaka prelazeći, prema najnovijim podacima, sa 23 na 5-6 odsto glasova“, kazao je on.
Marković smatra da cilj protesta nije politički dijalog, već jednostavno ultimatum. „Žele pad vlade i formiranje nove prelazne, uprkos tome što nemaju političku podršku ni unutar niti van parlamenta“.
On je rekao da DF može da računa kako na podršku nacionalističkih struktura bliskih Srbiji koje se protive priznavanju nezavisnosti Kosova od Podgorice, tako i na političku podršku Rusije, koja je u tom smislu takođe poslala zvanično saopštenje na nivou Ministarstva vanjskih poslova.
Marković je rekao da je prema Ruskoj Federaciji, u Crnoj Gori „prisutna politička i ideološka polarizacija društva” i došlo je do „pogoršanja socio-ekonomskih problema zbog procesa pristupanja NATO-u, ostavljajući utisak da ubrzanje tog procesa istovremeno guši alternativne pristupe“.
Nedavna posjeta Podgorici generalnog sekretara NATO-a, Jensa Stoltenberga, za crnogorsku vladu je predstavljala zlatnu priliku da dokaže da ima sve što je potrebno za članstvo u NATO.
Od ključne važnosti, navodi italijanska agencija, u tom smislu, biće naredni ministarski samit koji će se organizovati u decembru u Briselu: trebalo bi da šefovi diplomatije zemalja članica Alijanse predlože da Crna Gora, povodom NATO samita u Varšavi, bude zvanično pozvana u Alijansu.
„Naš napredak je veoma pozitivno ocijenjen u svim oblastima i Crna Gora je pozvana da nastavi na putu sprovođenja reformi. Vjerujemo da ćemo dobiti poziv za članstvo u slijedećem ministarskom sastanku NATO-a u decembru“, rekao je Marković.
Podgorica, navodi Nova, da bi se pridružila Alijansi, mora da sprovede reforme u oblasti vladavine prava, nezavisnosti sudstva, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, odbrane i obavještajnih podataka, kao i da poveća podršku javnog mnjenja NATO-u.
Crna Gora je zaključila posljednji od pet Akcionih planova za članstvo (MAP) koji se odnose na takozvani „intenzivirani dijalog“ pokrenut poslije samita NATO-a u Kardifu prošle godine.