Crnogorski predsjednik Filip Vujanović kazao je da svi u državi treba da budu informisani o koristima NATO saveza i da se do kraja godine obezbijedi da Crna Gora dobije poziv za članstvo u Alijansi.
Vujanović je, govoreći na osmom Regionalnom evroatlantskom kampu REACT na Vučju kod Nikšića, čija je osnovna tema Crna Gora pred vratima Alijanse, istakao vrijednost NATO integracija i „koliko je bitno da svi budemo aktivni i zajedno na promociji tih vrijednosti“.
„Mislim da je jedinstvena prilika da region dobije poziv za NATO kroz Crnu Goru, koja treba da valorizuje učinjeno na dostizanju standarda te alijanse. Uvjeren sam da je i na otvaranju ovog kampa ukazano na šansu da dobijemo poziv“, rekao je Vujanović.
Prema njegovim riječima, ovakvi kampovi imaju veliki značaj jer se dobila prilika da se kroz druženje promoviše vrijednot NATO-a.
„Važno je i što je NVO sektor uključen u taj proces, da je razumio potrebu Crne Gore i dijeli vrijednosti koje NATO donosi i u političlom i ekonomskom smislu. I civilni sektor dobija mnogo ulaskom države u NATO, imajući u vidu standarde u valorizaciji vladavine prava, zaštitu ljudskih prava i onih koji se za to bore na punom nivou i u punoj vrijednosti“, kazao je Vujanović.
Vojni ataše Ambasade Kraljevine Norveške, pukovnik Tore Anderson, kazao je da je bezbjednost veoma bitan faktor u svakom društvu i naveo primjer Sirije, u kojoj jedan broj ljudi napušta svoje domove.
On je ukazao na konflikte u drugim djelovima svijeta.
Anderson je, govoreći o tome koliko je važno imati kontakt sa Evropskom unijom (EU) i Alijansom, rekao da su mehanizmi bezbjednosti u Norveškoj veoma bitni za svakog pojedinca.
„Veoma je bitno biti u kontaktu sa NATO-om i EU i imati bezbjednost, saradnju, sigurnost“, ukazao je Anderson.
Ambasador Mađarske, Kristian Poša, kazao je da je ova godina posebno važna i to daje velik značaj kampu REACT.
„Crna Gora ima veliku mogućnost da ove godine dobije poziv za NATO. Ova istorijska šansa jedinstvena je u regiji, jer je Crna Gora tek 2006. godine obnovila državnost, a danas već kuca na vrata jedne od najozbiljnijih integracija, na vrata NATO-a“, rekao je Poša.
On je kazao da Crna Gora vodi veoma važne pregovore sa svim institucijama EU i da je, kako je rekao, pozitivan primjer u regionu i dokaz da svaka država, bilo veća ili manja, može da napreduje na putu ekonomskih integracija, ako se ozbiljno opredijelili za boljitak svojih građana preko demokratizacije društva i državnih institucija.
„Mađarska, kao kontakt ambasada za Crnu Goru, ima posebnu čast da bude veza ove države i NATO-a“, kazao je Poša.
On je kazao da Crna Gora vodi veoma važne pregovore sa svim institucijama EU i da je, kako je rekao, pozitivan primjer u regionu i dokaz da svaka država, bilo veća ili manja, može da napreduje na putu ekonomskih integracija, ako se ozbiljno opredijelili za boljitak svojih građana preko demokratizacije društva i državnih institucija.
„Mađarska, kao kontakt ambasada za Crnu Goru, ima posebnu čast da bude veza ove države i NATO-a“, kazao je Poša.
Američka ambasadorka, Margaret En Uehara, kazala je da članstvo u NATO-u nije nešto što pripada posebnoj političkoj partiji ili jedinici.
„U pitanju su vrijednosti u koje svi mi vjerujemo – vladavina prava, otvorenost u radu lokalne uprave, društveno ekonomski razvitak za sve građane i stabilnost. SAD podržava crnogorsku aspiraciju prema NATO članstvu i vjerujemo da će pristupanje NATO-u pomoći Crnoj Gori u svim segmentima”, kazala je Uehara.
Ona je ocijenila da će događaj poput kampa REACT pomoći da Crna Gora napravi sjajan izbor za budućnost.
Nacionalni koordinator za NATO, Vesko Garčević, kazao je da bi članstvo u Alijansi bio civilizacijski izbor Crne Gore u kontekstu bezbjednosti i dnevno političkih interesa.
„To će biti vrlo bitno za uspostavljanje vrijednosti koje treba da podijelimo sa svima u Evropi i da postanemo dio takozvane evroatlantske veze da bismo bili zajedno sa onom grupom zemalja koje su već njen dio“, rekao je Garčević.
On je ukazao i na značaj regionalne stabilnosti i istakao da evroatlantske integracije donose dugoročnu stabilnost i bezbjednost.
„Postavši dijelom NATO-a, Crna Gora može da doprinese stabilnosti i bezbjednosti regiona“, kazao je Garčević.
Prema njegovim riječima, da bi Crna Gora dobila poziv, mora da izvrši reforme sektora bezbjednosti i odbrane, vladavine prava i podigne njivo javne podrške.
„Nalazimo se vrlo duboko i uspješno u reformi sektora sigurnosti i vladavine prava. Uložili smo mnogo napora da bismo izradili strategije kako bi ove ciljeve ispunili“, rekao je Garčević.
On je pohvalio Alfa Centar i Aleksandra Dedovića, što su do sada uspješno promovisali NATO integracije Crne Gore.
„Oni su zaslužni što REACT postoji i u Crnoj Gori i što pruža mogućnosti da se razgovara otvoreno o argumentima i za i protiv članstva u NATO“, kazao je Garčević.
Gradonačelnik Nikšića Veselin Grbović kazao je da je u svim vremenima, najvažnija obaveza države bila i ostala da zaštiti svoje građane, teritoriju i ekonomska dobra.
„Imajući to u vidu najbitniji razlog ulaska Crne Gore u NATO jeste osiguranje bezbjednosti zemlje, ali i garancija dugoročne stabilnosti. Iako je uključenje Crne Gore u NATO ključni interes svih naših građana, istraživanja pokazuju da oni nijesu dovoljno informisani o procesu priključenja, niti o benefitima koje ono nosi, zbog čega imamo znatan broj neopredijeljenih“, rekao je Grbović.
On je kazao da lokalna uprava Nikšića daje snažnu podršku opredjeljenju pristupanja NATO savezu, i kroz niz aktivnosti koje preduzimaju, u saradnji sa državnim institucijama i NVO sektorom, posebno Alfa Centrom, zajednički radeći na obezbjeđivanju što veće podrške i evropskim i NATO integracijama.
Kako je dodao, organizacija REACT-a značajan je doprinos tom procesu.
Direktor Alfa Centra, Aleksandar Dedović, koji je organizator kampa REACT, podsjetio je da su 2008. godine uspjeli da okupe samo ljude iz pet regionalnih zemalja, a danas su im stigle 33 prijave.
„REACT je i postao je jedan od najvažnijih kampova kada je u pitanju NATO integracija, diplomatija, međunarodni odnosi, bezbjednost i saradnja. Siguran sam da če svi učesnici imati priliku da razmijene znanja i iskustva, čime će na određen način doprinijeti našem pozivu za članstvo u NATO alijansi“, ocijenio je Dedović.