Sve više ljudi iz Evrope putuje u Laos, državu u jugoistočnoj Aziji, koja je postala "prestonica" seks turizma.
Ova, nekada izolovana zemlja, ima nekoliko rivala u svom okruženju, od Mjanmara do Bangladeša. Međutim, nijedna od "rivalskih" zemalja se ne predstavlja otvoreno kao destinacija za seks turizam, a Tajland čak godinama pokušava da se izbori protiv ovakve reputacije.
Iako se to zvanično ne pominje, seks turizam postao je vitalni deo ekonomije ovih zemalja koje su nekada bile izolovane, a sada primaju milione turista. Prije samo nekoliko godina, bilo je teško da bilo ko dobije turističku vizu za Mjanmar, a ove godine se tamo očekuje više od tri miliona turista. U Laosu, turisti doprinose bruto domaćem proizvodu sa 12 odsto, prema podacima Svjetskog savjeta za putovanja i turizam.
Tako seksualni turizam tako postaje ključni dio ekonomije jedne zemlje. Sredinom ’90. godina, prije nego što je Tajland dostigao vrhunac popularnosti, seks turizam je bruto domaćem proizvodu donosio oko 27 milijardi dolara. Stručnjaci kažu da od toga nisu profitirale samo prostitutke, već da su dobro zaradili i hoteli, restorani, turističke agencije, kafići, kabarei i zdravstvene ustanove.
Kada je riječ o seks turizmu, najveća briga su širenje polno prenosivih bolesti, ali i zlostavljanje i trgovina ljudima, upozoravaju stručnjaci.Tajland je, na primjer, odlučio da se bori protiv reputacije seks-destinacije upravo zbog brige za javno zdravlje i epidemije seksualno prenosivih bolesti.
Baš zato, mnogi smatraju da bi legalizacija prostitucije bila dobar način da se nadzire seksualni turizam, kao što je već urađeno u Amsterdamu i Singapuru. Direktor Human Right Watch u Aziji Fil Robertson da "držanje seksualnog turizma u mraku doprinosi njegovom cvjetanju i onemogućava nadzor".