Objavljivanje povjerljivih dokumenata iz crnogorskih ambasada u Briselu i Vašingtonu pokušaj je kompromitacije šefa diplomatije Igora Lukšića, ocijenio je bivši poslanik Evropskog parlamenta, Jelko Kacin.
"Crna Gora nije ni prva ni posljednja država kojoj se desilo tako nešto. Očigledno je da se u ovim zahtjevnijim, završnim fazama integracije Crne Gore u NATO dešavaju ovakvi slučajevi, jer smo imali sličnih primjera i u nekim drugim evropskim državama", kazao je on.
Po pravilu se, kako je naveo, dokazalo da iza objavljivanja takvih depeša uobičajeno stoje ljudi ili pojedinci zaposleni u institucijama kojima ne odgovara integracija države u NATO.
"Na taj način se pokušava sa kompromitacijom nosioca tih aktivnosti, odnosno funkcija, u ovom slučaju ministra vanjskih poslova, Igora Lukšića, ne bi li se odgodio poziv za NATO", kazao je Kacin.
On smatra da pokušaj zaustavljanja crnogorske integracije neće uspjeti.
"Vi ste to odavno doživjeli i preživjeli i mislim da i taj pokušaj zaustavljanja Crne Gore neće uspjeti", kazao je Kacin Pobjedi.
On je, komentarišući napredak Crne Gore u integracijama u EU, kazao da država mora nastaviti sa radom.
"Crna Gora ne bi smjela sadašnju situaciju razumjeti olako, da se više ne trudi, već da mora nastaviti sa radom. Crna Gora bi u tom slučaju mogla biti ne samo barjaktar, već i podstrek za ostale države u regionu koje se trebaju ugledati na sve ono što je do sada uradila vaša država", rekao je Kacin.
Upitan da li poziv za NATO može dodatno ubrzati evropske integracije, Kacin je naveo da se tu svakako radi o paralelnim procesima.
"Odluka o pozivu Crnoj Gori, jasno je, neće biti donešena u narednih sedam mjeseci. Očekujem da će se odluka znati nekoliko dana prije decembarskog ministarskog Savjeta NATO. Smatram da postoji dosta osnova da se donese pozitivna preporuka, odnosno poziv Crnoj Gori za članstvo u NATO", rekao je on.
Kacin je dodao da je neophodno aktivno raditi u tom pravcu i kroz odnose sa susjedima pokazati veliku posvećenost evroatlantskim integracijama.