Ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović i potpredsjednik Vlade Srbije, Rasim Ljajić dogovorili su danas zajedničke nastupe na nekoliko turističkih sajmova u cilju otvaranja trećih tržišta.
On je rekao da će se sajam održati u Budimpešti, gdje će se operatorima iz Kine prezentovati zajednička ponuda.
Dogovoren je i zajednički nastup na sajmu u Azerbejdžanu u aprilu, kao i u Dubaiju u maju.
Gvozdenović je saopštio da su danas sa predstavnicima Vlade Srbije održani konstruktivni sastanci saradnje koji su vodili u nekoliko pravaca, a bilo je riječi i o tome kako eliminisati probleme sezonalnosti.
„Ključna stvar je kako dodatno animirati turiste iz Srbije da i ove godine posjete Crnu Goru i upoznaju se sa novim sadržajima, da posjeta počne u periodima koji su vezani za pretsezonu, da ima dovoljan broj gostiju u sezoni, a da se određeni akcenat stavi i na potsezonu“, rekao je Gvozdenović.
Prema njegovim riječima, to nije pitanje samo Crne Gore već svih mediteranskih i drugih turističkih država i da Ministarstvo održivog razovaj i turizma na tom polju intenzivno radi.
On je naveo da je potrebno da se regionu obezbijedi određena podrška i na taj način obezbijedi kvalitetnija ponuda i kvalitetniji razvoj crnogorskog turizma kao jedne od najbržerastućih turističkih destinacija u svijetu.
„Zajednički smatramo da je crnogorski turistički proizvod svake godine sve bolji i bolji i konkurentniji u odnosu na druge destinacije za turiste iz Srbije i na tome ćemo zajednički raditi“, rekao je Gvozdenović.
On je saopštio da je pripremljen određeni program koji je danas prezentovan kolegama iz Srbije.
„To je jedan road show koji će biti vezan za najveće gradove u Srbiji, počevši od Novog Sada, Subotice, Niša, kao i drugi dio gradova koje ćemo nakon dodatnih analiza pokriti“, kazao je Gvozdenović.
On je naveo da ima mnogo novih ponuda koje će prezentovati kako u dijelu smještajnih kapaciteta tako i u dijelu usluga, zabave, manifestacija, kao i posebni programi koji će biti vezani za nacionalne parkove.
Gvozdenović je kazao da je jedna od tema sastanka bila i kako obezbijediti bolju komunikaciju preko predstavnika koje Srbija ima u Svjetskoj turističkoj organizaciji i Crna Gora u evropskim komisijama.
Ljajić je rekao da je suština saradnje da se poveća obim robne razmjene između dvije države, kao i da se poboljšaju ukupni i bilateralni odnosi između Beograda i Podgorice.
„Cilj je da se podigne obim trgovinske razmjene na milijardu EUR i to se može učiniti ako se iskoriste kapaciteti koje obje države imaju“, kazao je Ljajić.
On je naveo da je prošle godine vrijednost razmjene bila oko 620 miliona EUR što je, prema njegovoj ocjeni, nezadovoljavajuće.
„Postoje perduslovi da ta saradnja bude na većem nivou“, ocijenio je Ljajić.
Prema njegovim riječima, značajno je i da se poveća saradnja u oblasti turizma.
„Turisti iz Crne Gore spadaju među pet najbrojnijih gostiju koji posjećuju Srbiju, preko 60 hiljada crnogorskih turista posjeti Srbiju, želimo da taj broj bude veći“, rekao je Ljajić.
On je kazao da to što postoji interes da što veći broj srpskih turista boravi u Crnoj Gori, nije samo stvar bliskosti već i konkretnog interesa.
„Povećanje od deset odsto srpskih turista u Crnoj Gori jeste i povećanje za 15 odsto srpskog izvoza, prije svega poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda“, saopštio je Ljajić.
On je naveo da je cilj promovisanje turističkih kapaciteta i potencijala Crne Gore, da što veći broj srpskih turista boravi u Crnoj Gori, jer od toga obje države imaju interes.
„Imamo sve mogućnosti i potencijale za zajednički nastup na trećim tržištima kada govorimo o privlačenju stranih gostiju, posebno prekomorskih turista i prvi korak u tom pogledu biće zajednički nastup u Budimpešti“, kazao je Ljajić.
To će, prema njegovim riječima, biti prilika da se promoviše oblik zajedničke saradnje u oblasti turizma između Srbije i Crne Gore.
Na pitanje da li je na današnjem sastanku bilo govora o privatizaciji firmi koje su u vlasništvu Srbije, a nalaze se na teritoriji Crne Gore, Ljajić je odgovorio da na današnjem sastanku nije bilo riječi o tome, ali da su u Srbiji pripremili spisak imovine i objekata, kao i da su zainteresovani za privatizaciju.
On je kazao da ta preduzeća u stanju u kakvom su sada ne koriste ni Crnoj Gori ni Srbiji i da Agencija za privatizaciju radi na rješavanju njihovog statusa.