Region mora dobrim rezultatima da privuče pažnju, a CG je za sada jedina država regiona kojoj je ulazak u EU siguran, saglasni su hrvatski analitičar Davor Gjenero i i direktorica Centra za evroatlantske studije iz Beograda Jelena Milić.
Izvor: MONDO
„Hrvatska je sada najveće razočarenje i jedina zemlja Evropske unije koja članstvom nije uspjela da ubrza ekonomski rast. Hrvatska je sada, nažalost, na margini interesa Evropske unije u kojoj se sada vodi ozbiljna debata o makroekonomskoj nestabilnosti juga Evrope. To će svakako biti u fokusu svih evropskih institucija i to svakako Balkan čini nevidljivim“, kazao je Gjenero za Pobjedu.
On tvrdi da je Crna Gora jedina u regionu koja nije ozbiljno pogođena ekonomskom krizom.
Na pitanje da li je Balkan sada prepušten sam sebi Gjenero odgovara potvrdno.
„Meni se čini da sudbina balkanskih država zavisi od njih samih. Samo će Bosna i Hercegovina biti donekle u fokusu, ali se problemi neće rješvati, kao što nisu ni do sada. EU će pokušati da uvuče ljude iz akademske zajednice i civilnog društva u državnu administraciju kako bi je ojačala. Ali to će biti sve. Crna Gora uveliko pregovara i sa njom neće biti problema. Evropska unija da je velike šanse Crnoj Gori da postane prva naredna članica i sigurno joj neće zatvoriti vrata. Za ostale članice to nije slučaj, iz prostog razloga što Crna Gora nema političkih uslova koje mora ispuniti. Znači nije u situaciji kao Srbija ili Makedonija i ne bi trebalo da se suviše opterećuje grčkom krizom“, kaže Gjenero.
Milićeva kaže da je proces proširenja dirigovan, organizovan i planiran i da nije u tome problem.
Prema njenim riječima, problem je u tome što političke elite regiona samo obećavaju reforme, a ne čine dovoljno na terenu.
„Vrlo je dobro da Crna Gora ide paralelno, i u NATO, i u EU. Kad pričamo o Srbiji tu je dodatni problem što je Evropska unija u posljednjih par godina sav fokus integracija stavila na normalizaciju odnosa sa Kosovom i bila je spremna da progleda kroz prste za neke druge negativne stvari koje su se dešavale, pa imamo prilično neizbalansiran pristup. Sve u svemu, mislim da je i dalje lopta više u dvorištu Balkana, nego u dvorištu EU“, navela je ona.