Evropska unija (EU) očekuje od Crne Gore da obezbijedi da svaka osoba u potpunosti uživa svoja prava, ne samo na papiru nego i u praksi, i 2015. mora biti godina sa rezultatima, poručio je šef Delegacije EU u Podgorici, Mitja Drobnič.
„Cra Gora, tokom procesa pristupanja EU, mora obezbijediti odgovarajuće pravne instrumente koja će svakoj osobi garantovati da u potpunosti uživa svoja prava“, naglasio je Drobnič.
Važno je, kako je naveo, uskladiti nacionalno zakonodavstvo sa evropskom pravnom tekovinom u oblasti osnovnih ljudskih prava, ali je od još većeg značaja da te zakonodavne reforme imaju konkretne rezultate na terenu.
„EU očekuje od Crne Gore da obezbijedi da svaka osoba u potpunosti uživa svoja prava, ne samo na papiru nego i u praksi, i 2015. mora biti godina sa rezultatima“, kazao je Drobnič.
On je naglasio da je sigurno društvo od ključnog značaja u promovisanju ljudskih prava i demokratskih reformi.
„Zato snažno podržavamo crnogorske NVO u njihovim naporima da prate ostvarivanje ljudskih prava. Iskreno se nadamo da će ovaj projekat ubrzati stanje ljudskih prava u Crnoj Gori, doprinijeti boljem medijskom pokrivanju tih pitanja i, što je najvažnije, podizanju svijesti građana o njihovim pravima“, rekao je Drobnič.
Ministar za ljudska i manjinska prava, Suad Numanović, smatra da projekat „Ubrzajmo ljudska prava“ doprinosi efikasnoj zaštiti od diskriminacije i rješavanju izazova koji Crnoj Gori predstoje u pregovorima sa EU.
Prema njegovim riječima, ne manje važan je odgovor institucija države – policije, ombudsmana i pravosudnog sistema, na kršenje ljudskih prava u svakom pojedinačnom slučaju.
„Njihovo jačanje, i jačanje povjerenja građana u njihovo djelovanje, su elementi od izuzetne važnosti, koji su u osnovi pregovora koje vlada vodi sa EU u poglavlju 23“, naveo je Numanović.
Izvršna direktorica CGO, Daliborka Uljarević, kazala je da je projekat realizovan u godini kada je dio NVO sektora koji ima kritički odnos prema načinu vršenja vlasti i lošim rezultatima javnih politika, bio predmet brutalne diskreditacije i diskriminacije na ličnom nivou.
Projekat je, kako je kazala, imao širok zahvat afirmaciji i podizanju kapaciteta organizacija civilnog društva u Crnoj Gori.
„Time su osnaženi kapaciteti NVO sektora, ne samo da zastupa prava marginalizovanih grupa, već da bude sposoban da jača svoja prava, kao i da jača međusobne odnose povjerenja i solidarnosti", rekla je Uljarević.
Prema njenim riječima, i dalje postoje osnove za ozbiljnu zabrinutost zbog nedostatka rezultata u razobličavanju napada na medije i novinare, neprocesuiranja političke diskriminacije i nerazumijevanja i potreba ranjivih grupa.
„Mi ćemo nastaviti da doprinosimo izgradnji potrebnih kapaciteta državnih institucija za uspostavljanje vladavine prava, ali i kapaciteta civilnog društva, kako bi zajedno ubrzavali razvoj zaštite i poštovanja ljudskih prava u Crnoj Gori“, poručila je Uljarević.
Konferencija „Ubrzajmo ljudska prava“ je završni događaj istoimenog projekta, koji je CGO realizovao u saradnji sa Građanskim inicijativama iz Beograda od novembra 2013. do januara ove godine, uz finansijsku podršku EU.