"Gubitak jednog života ne smije biti cijena koju će plaćati crnogorsko društvo", rekao je premijer Milo Đukanović odgovarajući danas u parlamentu na pitanja predstavnika poslaničkih klubova.
"Nedavna dešavanja u bjelopoljskoj bolnici su pokazala da je u toj ustanovi izostala adekvatna implementacija zaštitnih mjera bezbjednosti njege majki i novorođenčadi, zbog čega je od 3. do 12. novembra petoro beba prebačeno u KCCG. Ne možemo se pomiriti sa činjenicom da se izgubi jedan život u okolnostima koje se nijesu dešavale ni prije nekoliko decenija kada smo bili daleko nerazvijeniji", kazao je premijer.
Ocijenio je da kvalitet usluga nije na adekvatnom nivou. On je rekao da je u Opštoj bolnici utvrđeno niz nedostataka i nepravilnosti. Rekao je da će zatražiti najstrožije sankcije za propuste kojih ne smije biti.
Komentarišući ostavku ministra zdravlja Miodraga Radunovića, premijer je rekao da je to čin čovjeka visokih moralnih i profesionalnih kvaliteta.
Predstavnika Socijaldemokratske partije Izeta Bralića interesuju mjere Vlade na obnovi i rekonstrukciji skijališta i da li su planirana sredstva u budžetu za narednu godinu za te namjene.
"Svjesni činjenice da su za razvoj postojećih i budućih skijališta neophodni i odgovarajući hotelski kapaciteti, Vlada pažljivo razmatra mogućnost vraćanja u puniju funkciju postojećih kapaciteta na sjeveru, koji nažalost trenutno nijesu uopšte u funkciji ili optimalno", rekao je Đukanović u Skupštini tokom Premijerskog sata.
On je naveo da je Predlogom kapitalnog budžeta za narednu godinu za unaprijeđenje turističke ponude na sjeveru predviđeno 8,1 milion eura, dok je iz budžetske rezerve planirano pola miliona eura kao podsticaj novom zapošljavanju u tom regionu.
Đukanović je kazao da je Strategijom razvoja turizma u Crnoj Gori do 2020. godine akcenat stavljen na sjeverni region, dok je Vlada, potencirajući važnost ravnomjernog regionalnog razvoja, za jedan od prioriteta odredila razvoj zimskih centara.
Poslanik Pozitivne Crne Gore, Darko Pajović, pitao je Đukanovića zašto nema napretka u borbi protiv korupcije, uključujući i onu na visokom nivou.
"Ključ uspjeha u borbi protiv korupcije i kriminala je u sposobnom, obučenom i motivisanom kadru a samo usvajanje zakona ne proizvodi rezultate", poručio je premijer Milo Đukanović.
Kako je rekao, za dalji napredak na planu borbe protiv korupcije neophodna su zakonska rješenja utemeljena na pozitivnoj međunarodnoj praksi, snažne institucije, profesionalan i osposobljen kadar i funkcionalna saradnja među institucijama.
"Crna Gora je već u prethodnom periodu ostvarila značajan napredak u usklađivanju nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim standardima u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. U cilju specijalizacije i efikasnijeg postupanja pravosudnih organa u ovoj oblasti, formiraće se i specijalizovano odjeljenje u okviru Višeg suda u Podgorici, u čijoj nadležnosti će biti ova krivična djela", kazao je Đukanović.
Kako je kazao, samo usvajanje zakona ne proizvodi rezultate. On je Pajoviću poručio da je razmatranje i usvajanje izvještaja o radu Državnog tužilaštva i sudske vlasti u parlamentu prilika da se sa najvišim predstavnicima tog dijela državne vlasti obavi razmjena mišljenja o utemeljenosti ocjene o tim pitanjima.
Na konstataciju Pajovića da je njegovo pitanje ostalo bez odgovora i da su zakoni neupitni ali da nema konkretnih rezultata i političke volje, Đukanović je odgovorio da je politička volja neupitna
„Politička volja je neupitna i postoje rezultati na koje se možemo pozvati u formi konkiretnih sudskih presuda. Bilo je suđenje određenim predstavnicima vlasti, onima koji obavljaju visoke fucnkije i ne mogu da se saglasim da nema rezultata i da se vodi selektivna politika“, rekao je Đukanović .
Đukanović je, odgovarajući na pitanje poslanika Force, Gencija Nimanbegua, o decentralizaciji vlasti u određenim oblastima, kazao da ideja za promjenu fiskalne politike, koja bi omogućila preraspodjelu prihoda koji, po svojoj prirodi, pripadaju državnom budžetu (PDV, porez na dobit, akciza) prema mišljenju Vlade, nije prihvatljiv.
Kad je u pitanju oblast javne bezbjednosti, Đukanović je rekao da, imajući u vidu odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o unutrašnjim poslovima, opština nema nadležnosti u toj oblasti. „Međutim, Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima propisano je da opština, kad vrši poslove iz sopstvene nadležnosti, reguliše saobraćaj na svom području u skladu sa ovim zakonom“.
„Takođe, Uredbom o povjeravanju dijela poslova Uprave policije Prijestonici Cetinje i opštinama Bar, Budva, Bijelo Polje, Tivat, Kotor, Nikšić, Ulcinj i Herceg Novi dio poslova državne uprave iz nadležnosti Uprave policije, povjeren je lokalnim samoupravama, pri čemu se u vršenju nekih od ovih poslova nadležnom organu opštine povjeravaju i poslovi izdavanja prekršajnog naloga i pokretanja prekršajnog postupka u skladu sa zakonom“, rekao je on.
Vlada će, dodao je, i ubuduće posvetiti posebnu pažnju tom pitanju, imajući u vidu njegov značaj za unapređenje kvaliteta života ljudi u Crnoj Gori kao i pitanju jednog od tri stuba Startegije proširenja EU.
Poslanik Bošnjačke stranke Almer Kalač pitao je premijera o aktivnostima za kvalitetnije materijalno obezbjeđenja porodice.
Đukanović je podsjetio da će ubrzo biti uveden socijalni karton kako bi se spriječlile zloupotrebe.
"Na taj način će se ispraviti nepravda prema onima kojima je ta pomoć zaista potrebna. Biće više para za njihove potrebe, jer će se otkriti svi oni koji su zloupotrijebili socijalnu pomoć“, kazao je Đukanović.
Iz Demokratskog fronta nisu prisustvovati premijerskom satu zbog, kako su naveli, stavova Đukanovića u vezi afere Snimak.