Predstavnici Delegacije Evropske unije (EU) posjetili su pet opština na sjeveru Crne Gore i razgovarali sa više od 660 građana, čime su, kako su saopštili, pokazali poseban značaj tom dijelu države.
Te posjete, kako su kazali, bile su prilika za Delegaciju EU da se bolje upozna sa izazovima opština na sjeveru i sazna više o prilikama za društveno-ekonomski razvoj sjevera Crne Gore.
"Građani ovih opština imali su priliku da razgovaraju o temama regionalnog i ruralnog razvoja sjevera, o boljem korišćenju poljoprivrednog potencijala ove regije, zaštiti životne sredine, efikasnom upravljanju otpadom, prostornom planiranju kao i o infrastrukturnom razvoju", kaže se u saopštenju Delegacije dostavljenom agenciji MINA.
Kako se navodi, predstavnici Delegacije su se upoznali i sa posebnim izazovom sjevernih opština u vezi iseljavanju iz ovih krajeva.
Pored susreta sa predstavnicima lokalnih samouprava, poljoprivrednicima, preduzetnicima i drugim predstavnicima civilnog društva, Delegacija EU je posjetila i gimnazije "Panto Mališić” u Beranama i „Miloje Dobrašinović” u Bijelom Polju.
"Učenici su se uključili u debatu simulacijom pregovora između Crne Gore i EU u poglavlju 19 –socijalna politika i zapošljavanje – koju su pripremili učenici u Beranama, uz akcenat na mogućnosti školovanja i volontiranja kroz Erasmus+ program koji je predstavio tim EU Info Centra učenicima u Bijelom Polju", navodi se u saopštenju.
U Delegaciji smatraju da su se posjete pokazale kao korisna platforma za neformalnu razmjenu ideja sa lokalnim zajednicama i mehanizam da se čuju stvarne potrebe građana.
Šef Sektora za politiku, evropsku integraciju i privredu pri Delegaciji EU, Alberto Kamarata naglasio da će se „uspjeh EU integracije mjeriti uspjehom lokalnih zajednica u unaprijeđenju kvaliteta života njihovih građana.”
"Delegacija EU u Crnoj Gori će nastaviti da redovno ostvaruje neposredan kontakt sa građanima i da promoviše partnersku saradnju između lokalnih zajednica, državnih organa i EU institucija", navodi se u saopštenju.
Predstavnici Delegacije posjetilis u sjever u okviru projekta „Hajde da razgovaramo o EU 2" koji realizuje nevladina organizacija FORS Montenegro – Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova i evropskih integracija i lokalnim samoupravama, a koji se finansira iz komunikacionog budžeta Delegacije EU.