Venecijanska komisija (VK) nastaviće da, učešćem u procesu donošenja ključnih zakonskih rješenja, doprinosi podizanju kvaliteta u pravosuđu, kao posebno važnom segmentu vladavine prava.
Izvor: Vlada Crne Gore
Kako je saopšteno iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, sagovornici su razmijenili mišljenje o napredovanju Crne Gore prema članstvu u EU i setu zakona iz oblasti pravosuđa koji su upućeni na mišljenje VK.
"VK nastaviće da, učešćem u procesu donošenja ključnih zakonskih rješenja, doprinosi podizanju kvaliteta u pravosuđu, kao posebno važnom segmentu vladavine prava", piše u saopštenju.
Navodi se da je Pejović upoznao sagovornike sa planiranim aktivnostima u procesu pristupanja EU, s fokusom na reforme koje Crna Gora sprovodi u okviru 23. i 24. poglavlja.
"U tom kontekstu je posebno predstavio dinamiku ispunjavanja obaveza iz akcionog plana za 23. pregovaračko poglavlje koje se odnose na unapređenje pravosudnog sistema u Crnoj Gori", kaže se u saopštenju.
Pejović je naglasio da su proces pristupanja EU, kao i prevashodna potreba jačanja sistema vladavine prava proizveli potrebu izrade novih zakona o sudovima, zakona o pravima i dužnostima sudija i Sudskom savjetu, državnom i specijalnom tužilaštvu.
»Naglasio je da su ovi zakoni ključni za ostvarivanje potpune nezavisnosti i odgovornosti u pravosuđu ali i posebno važan korak u pravcu jačanja vladavine prava i realizacije akcionog plana za 23. poglavlje", kazali su iz MVPEI.
Istaknuto je da su u izradi nacrta zakona korišćena najbolja rješenja koja su primijenile neke države članice EU i da je nacrte zakona razmatrala EK.
Kako je saopšteno, predstavnici VK istakli važnost sprovedenih izmjena Ustava ističući da su one preduslov ostvarivanja veće nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa.
Oni su pozdravili sve mjere koje nadležni organi u Crnoj Gori sprovode u pogledu jačanja pravosuđa.