Regionalna saradnja pretpostavka je razvoja svake države, kao i napretka u procesu integracija u Evropsku uniju (EU) i NATO, kazao je premijer, Milo Đukanović.
Prema njegovim riječima, te zajedničke akcije “će nas učvrstiti u uvjerenju da je sudbina reformi u našim rukama, i da dostizanje tih ciljeva zavisi prvenstveno od nas”.
“Želimo da vjerujemo i da je to i zajednički naučena lekcija iz tragičnih grešaka kojima obiluje prošlost naroda na ovim prostorima”, rekao je Đukanović.
Pokazuje se, kako je naveo, da su agende evropskih i NATO integracija najbolji okvir za političke i ekonomske reforme, “bez kojih nema prevazilaženja decenijskog zaostajanja u razvoju, niti dostizanja evropskih standarda i kvaliteta života”.
Ciljevi su po prvi put u istoriji, kako je rekao, zajednički za region u cjelini.
“Integracije su drugo ime za stabilnost Zapadnog Balkana”, poručio je Đukanović.
Višedimenzionalno sagledavanje bezbjednosnih i drugih savremenih izazova u regionu i na globalnom planu, u različitim formatima u okviru ove inicijative, kako je ocijenio, ima izuzetan značaj i u nacionalnim okvirima.
“Kao i regionalna saradnja u svim oblastima”, kazao je Đukanović, poručujući da je to pretpostavka razvoja svake od država regiona pojedinačno, ali i za napredak u procesu integracija u Evropsku uniju (EU) i NATO.
“To su i strateški ciljevi državne politike Crne Gore”, rekao je on.
Đukanović je kazao da je Crna Gora u protekloj deceniji ostvarila društveni napredak koji je za poštovanje.
“Od načina na koji smo prije osam godina obnovili državnu nezavisnost do sticanja statusa države kandidata za članstvo i otvaranja pregovora sa EU, i realne perspektive potvrđene na Samitu NATO u Kardifu za dobijanje poziva za članstvo u Alijansi do kraja iduće godine”, podsjetio je on.
Đukanović je ukazao na činjenicu da je u posljednjoj deceniji u Crnoj Gori ostvaren značajan ekonomski rast, pojašnjavajući da je to mjerljivo povećanjem dohotka po glavi stanovnika od preko tri odsto.
Prema njegovim riječima, tim nivoom nijesu zadovoljni jer je on i dalje daleko od evropskog prosjeka.
“Tranzicija je ogolila ozbiljne slabosti naše ekonomije, a globalna ekonomska kriza dodatno potencirala manjak znanja i vještina kao najdjelotvornijeg faktora konkurentnosti naše ekonomije na zahtjevnom ekonomskom tržištu”, objasnio je Đukanović.
Prema njegovim riječima, iskustvo pokazuje da je čvršće regionalno povezivanje i osavremenjavanje infrastrukturnih veza u saobraćaju i energetici, kao i u drugim oblastima preduslov razvoja i regiona i svih zemalja pojedinačno.
“To je i najsigurniji okvir za jačanje vladavine prava, što s druge strane doprinosi izgradnji stabilnijeg ambijenta za privlačenje stranih investicija i za biznis”, rekao je Đukanović.
To će, kako je dodao, region učiniti ne samo ekonomski prosperitetnijim, već dugoročno stabilnijim.
Prema riječima Đukanovića, Sveobuhvatna konferencija u Budvi je korak naprijed do tog cilja.
“Iz našeg ugla države koja je u pregovorima sa EU, i očekivanju poziva za članstvo u NATO, ovakvi skupovi na kojima se promoviše regionalna dimenzija znače novi podsticaj da istrajemo na tom kursu”, poručio je Đukanović.
Ministarka odbrane Albanije, Mimi Kodeli iznijela je zaključke sa sastanaka ministara odbrane grupe A5.
Kodeli je kazala da su se ministri saglasili da je važan nastavak i nadogradjna regionalne saradnje, kao i usklađivanje, kako je navela, sa NATO inicijativama i procesima.
Ona je najavila i moguće zajedničko angažovanje u okviru NATO-a, kao i unapređenje civilne sposobnosti.
Ministri odbrane su, kako je kazala, razgovarali i ideje o načinima unapređenja saradnje, a naglašena je, kako je kazala, i spremnost za doprinos NATO misiji u Avganistanu.
Ona je ukazala i na to da je politika otvorenih vrata i dalje aktuelna.
Državni sekretar Ministarstva odbrane Rumunije i predsjedavajući SEDM, Valeriu Nikut, kazao je da, suočavajući se sa ozbiljnim prijetnjama izazvanim državnim i vandržavnim činiocima, trenutni geopolitički kontekst zahtijeva da se razvijaju i adaptiraju strategije kako bi postigli potrebnu spremnost za reagovanje na savemene izazove i prijetnje.
"Jedan od zajedničkih ciljeva je poboljšanje operativne sposobnosti Brigade Jugoistočne Evrope (SEEBRIG), posebno u doprinosu kroz zajedničko učešće u međunarodnim misijama", rekao je Nikut.