Predstavnici nadležnih ministarstava Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Makedonije potpisali su danas u Budvi Sporazum o sniženju cijena usluga rominga u javnim mobilnim komunikacionim mrežama.
Na taj način bi cijene rominga bile skoro tri puta manje od trenutno važećih u zemljama zapadnog Balkana, prenose Vijesti.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Srbije, Rasim Ljajić, naveo je da je potrebno uraditi tri praktične stvari kako bi Sporazum bio implementiran.
Prema njegovim riječima, prva stvar tiče se konkretne dinamike u snižavanju cijena roming usluga i za to će biti zaduženo koordinaciono tijelo, sastavljeno od predstavnika regulatornih agencija zemalja potpisnica. To tijelo bi u roku od mjesec trebalo da definiše tačnu dinamiku kako će se cijene roming usluga snižavati u naredne tri godine.
“Izmjena regulative u nacionalnim zakonodavstvima zemalja potpisnica Sporazuma je druga stvar. Sporazum predviđa da to, takođe, učinimo u narednih mjesec. Treća praktična stvar tiče se razgovora sa mobilnim operatorima. Svjesni smo da oni neće biti oduševljeni našom inicijativom, ali ćemo se potruditi da izložimo vrlo jasne ekonomske argumente zašto je i od njihovog interesa da Sporazum bude realizovan“, kazao je Ljajić.
Sporazum je, kako je dodao, otvoren i za druge zemlje. Predstavnici Albanije i Turske nijesu potpisali Sporazum, jer još nijesu završili unutrašnje procedure u svojim zemljama.
Ljajić je kazao da su u Srbiji imali razgovore sa tri mobilna operatera.
„Ići ćemo u promjenu zakona, koji će predviđati maksimalne cijene roming usluga, na isti način kako je to urađeno uredbom EU iz 2012. godine. Ukoliko sve bude u redu, plan je da koordinaciono tijelo odredi iznos cijena roming usluga za odlazeće i dolazeće pozive, SMS i GPRS za narednu, 2016. i 2017. godinu“, precizirao je Ljajić.
On je dodao da su se ministri dogovorili da pokrenu inicijativu prema EU.
„Uprkos tome što zemlje potpisnice nijesu članice EU, tražićemo da i za nas važi uredba o romingu EU, kako građani naših zemalja ne bi plaćali visoke cijene, koje danas plaćaju", rekao je Ljajić.
Potpredsjednik crnogorske Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, Vujica Lazović, rekao je, potpisujući Sporazum, da će ostaviti dovoljno prostora svim učesnicima na telekomunikacionom tržištu da se prilagode u skladu sa promijenjenim regulativama.
Govoreći o prihodima mobilnih operatera od roming usluga, Lazović je kazao da je Ministarstvo prošle godine radilo analizu, po kojoj oni ne bi pretrpjeli značajan gubitak ukoliko bi snizili cijene na nivo na kom su u EU.
„Ono na šta su nam operatori skrenuli pažnju je da će na taj način i država biti na gubitku zbog gubitka prihoda od poreza na dodatu vrijednsot (PDV). Međutim, kada uzmete u obzir druge benefite i činjenicu da će građani u situaciji, kada budu značajno snižene cijene, povećati frekvenciju saobraćaja, odnosno promet, svi koji su nešto čitali iz ekonomije, znaju da će na taj način doći do većih prihoda, a ne smanjenja“, objasnio je Lazović.
Ministar transporta i komunikacija BiH, Damir Hadžić, naveo je da za razliku od zemlja regiona, oni već imaju saglasnost dva mobilna operatora.
"Ovo je nova epoha međusobnog dogovaranja i zajedničkih aktivnosti, od kojih benefite imaju, prije svega, građani“, kazao je Hadžić.
Pomoćnik ministra za informaciono društvo i javnu upravu Vlade Makedonije, Marta Arsovska, uvjerena je da će na kraju cijene roming usluga biti dovedene na nivo koje važi u zemljama EU.